Nagy-Britannia;gyász;királyi család;Fülöp herceg;

2021-04-09 13:17:37

Meghalt Fülöp herceg

A brit történelem leghosszabban szolgáló királyi élettársa hetvennégy éven át volt II. Erzsébet "sziklaszilárd" támasza.

Péntek délben adta ki a windsori palota sajtóhivatala a szigetországot, sőt a Nemzetközösséggel az élen az egész világot lesújtó hírt Fülöp edinburghi herceg távozásáról az élők sorából. A királynő "mély sajnálattal" osztotta meg a közvéleménnyel fájdalmát, hogy "szeretett férje a reggeli órákban békésen elhunyt". A rövid közlemény hozzáteszi: a "királyi család együtt gyászol a világgal".

A Twitteren nyilvánosságra hozott gyászjelentéshez az udvar egy ereje teljében lévő Fülöpöt katonai egyenruhájában ábrázoló fekete-fehér fotót is mellékelt. A királyi társat a kastélyhoz tartozó Szent György kápolnában helyezik végső nyugalomra.

Az edinburghi herceg június 10-én töltötte volna be 100. születésnapját, amit rajta kívül mindenki más fényesen szeretett volna megünnepelni, ő azonban előre kizárt mindenféle felhajtást, már csak a koronavírus pandémia miatt is. Mint arról lapunk már beszámolt, a herceg alig három hete tért haza a VII. Eduárd klinikáról, ahol egy másik londoni kórházban elvégzett, egy korábbról ismert problémát orvosolni próbáló szívműtét előtt és után kezelték. Március közepi hírek szerint "jó hangulatban" fejezte be gyógykezelését. Windsori lábadozása során II. Erzsébet minden szabadidejét vele töltötte. A királyi pár a járvány kitörése óta erősen lecsupaszított személyzettel Windsorban követte az egész országra érvényes karantén szabályokat.

Röviddel a hivatalos bejelentés után Boris Johnson kormányfő a Downing Street 10. előtt méltatta Fülöp tevékenységét és jelentőségét. Kiemelte, milyen felbecsülhetetlen szerepet játszott a királyi család és a monarchia irányításában, milyen "rendíthetetlen támasza" volt a királynőnek. Fülöp herceg korát megelőzve volt környezetvédő és a természet bajnoka. Az általa létrehozott Duke of Edinburgh díjrendszer megszámlálhatatlan fiatal jövőjét alapozta meg, terelte szellemileg és fizikailag aktív mederbe. A konzervatív vezető hangsúlyozta, hogy "gondolatban most az egész nemzetnek az uralkodó és családja felé kell fordulnia, hiszen nem csak egy nagyon kedvelt és nagyra tartott közéleti személyiséget, hanem egy odaadó férjet, büszke és szerető apát, nagyapát és az elmúlt évek óta dédnagyapát vesztettek el".

Fülöp herceget általában mint egy görög herceg sarját tartották számon, gyakran hangsúlyozva kívülállóságát, elszegényedettségét, noha anyai ágon, Erzsébethez hasonlóan ő is Viktória királynő ükunokája volt. 18 éves korában ellenállhatatlanul jóképű, reményteljes tengerésztisztként robbant be a 13 éves Erzsébet királykisasszony életébe, aki azonnal fülig beleszeretett. 1947-es esküvőjük a II. világháború utáni egyik első, eleganciát és pompát sugárzó közéleti eseménye volt. Fülöp rajongásig szeretett tengerészeti pályafutása VI. György korai, mindössze 56 évesen bekövetkezett halálának közvetett áldozata volt, ehelyett rövidesen a fiatal, trónra lépésekor mindössze 26 éves, még tapasztalatlan II. Erzsébet "szolgálatába" állt. Egészen 2017. augusztusi, 96 éves korában elhatározott visszavonulásáig a királyi család egyik legszorgalmasabb tagja volt, átlagosan évi 300 hivatali megjelenéssel. Az elszántságára talán legjellemzőbb kép 2012-ben, Erzsébet uralmának gyémántjubileumi ünneplésekor keletkezett, amikor egy temzei flottafelvonulás során négy órát töltött szakadó esőben és szélviharban egy királyi bárka fedélzetén, hogy azután hólyagfertőzéssel kórházba kerüljön.

Fülöp herceg szenvedélyes lovas volt, fogathajtóként pedig Magyarországon is megfordult. 1993-ban Göncz Árpád köztársasági elnök meghívására a királyi pár állami hivatalos látogatásra érkezett Budapestre. Ehhez az eseményhez kötődött Fülöp híres bakijainak egyike. Egy a tiszteletére megjelent brit turistának megjegyezte, "nyilván nem túl régen érkezett Magyarországra, mert még nincs sörhasa".

A királyi család vezető tagjaiéhoz hasonlóan Fülöp búcsúztatását is már régen megtervezték. A halálhírét követően napvilágra került tervek szerint kívánságának megfelelően nem lesz felravatalozva és kizárta az állami hivatalos temetés lehetőségét is.