kínai vakcina;

- „Valamivel alacsonyabb antitestválasz”

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert az április 15-én tartott sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy a kínai vakcina és az AstraZeneca oltással kapcsolatban változik-e a protokoll. Azt válaszolta, hogy a baloldalnak és a sajtónak is van felelőssége, néhány újságírónak fel sem tűnik, hogy piszkos érdekeket szolgálhat ki, ha az egyik vakcinával kapcsolatban bizonytalanságot próbál kelteni. Csak megbízható, hatékony oltóanyagot engedélyeznek, „a Sinopharm és az AstraZeneca semmivel sem rosszabb, bizonyos adatokban lényegesen jobb, mint mondjuk a Pfizer”.

Semmiféle olyan adatot nem sikerült fellelnem, ami szerint jobb a Sinopharm, mint a Pfizer. Szerbiában a napokban tették közzé a tízezer beoltott vérmintáján végzett antitestvizsgálat eredményét, mely sok egyéb eddigi tapasztalattal összhangban a Pfizer vakcinával oltottaknál mutatta a legmagasabb védettséget. Nem szerencsés, ha a kormányzat egész működésének koordinálásáért felelős miniszter a levegőbe beszél, és „bizonyos adatok” homályos emlegetésénél nem mond többet egy millió és millió beoltottat érintő kérdésben. Remélem, nem politikai okokból tette ezt a kijelentést, azaz nem a kormány keleti nyitásának a helyességét akarta alátámasztani halálrekordjaink közepette.

Én február 26-án kaptam az első oltást, sajnos kínait. Kivártam három hetet, és a 21. napon elmentem ellenanyag tesztre. Március 19-én hozta a postás a Védettségi igazolványomat, azaz Magyarország Kormányának hivatalos igazolását arról, hogy – határidő nélkül, tehát örökre – védett vagyok. És ugyanezen a napon megérkezett az e-mail a laboratóriumból, miszerint negatív a tesztem, azaz: nem alakult ki ellenanyag a szervezetemben. Nálam 0,56 U/ml-t mértek, és e szisztéma szerint 1,0 fölötti mérték jelentene védettséget.

A második oltás után három héttel is elmentem tesztre egy másik magánklinikára. Reménykedtem, hogy már magas szintet produkálok, de csalódnom kellett. Ezen a helyen nem az U-t mérik, hanem az AU-t, az ő referenciájuk szerint 10 és 1000 között lenne az eredmény elfogadható. Az enyém 26,8 AU/ml., ami belefér ebbe a keretbe, de nyilvánvalóan az ezerhez képest nevetségesen kevés, vagy maga a semmi, mivel több szakvélemény szerint „A pozitivitás határértéke: 50,0 AU/ml”. Ennél alacsonyabb érték: negatív. Ezt a Synlab honlapjáról idéztem, de több magyar és angol nyelvű szakanyag egybehangzóan az 50 per millilitert jelöli határnak.

Több barátom Pfizer vakcinát kapott, és a tesztjük 300 és 500 AU/ml közötti értékeket mutatott. Nekem viszont sikerült elköltenem 22 ezer forintot azért, hogy ne tudjak eligazodni a különböző határértékek között, és ne tudjam: védett vagyok-e vagy sem.

Az antitestszint nem azonos a sejtek immunválaszával, az ellenanyag teszt e kettő közül csak antitesteket méri. És azt most már tudjuk, hogy a Sinopharm vakcinával oltottaknál egyes esetekben – úgy, mint nálam – ez igencsak alacsony. Ám azt egyáltalán nem tudjuk, hogy milyen sejtes immunválaszt alakít ki ez a vakcina. Lehet, hogy megfelelőt, lehet, hogy nem. 1-es: igen, 2-es: nem, X: egyeseknél igen, másoknál nem - lehet tippelni. Semmiféle ilyen irányú vizsgálat nem történt, csak oltunk nagy lendülettel.

Az egyébként elismerésre méltó szerbiai vizsgálat sem terjedt ki a sejtes immunválasz mérésére, azt viszont közölték, hogy a kínai vakcinával oltott idősebb embereknél „valamivel alacsonyabb antitestválaszt regisztráltak”. Más források szerint ez főleg a 65 év feletti férfiaknál fordul elő - ebbe a csoportba tartozom én is.

Ha lenne hazai vizsgálat, és ezekkel az eredményekkel törődne bárki, akkor a 65 év felettieket nem a kínai vakcinával kellene oltani.

A Sinopharm, úgy tűnik, nem veszélyes és nem hatástalan, csak egyszerűen gyengébb, mint az összes többi itthon használt vakcina, különösen az idős emberek esetében. Azt viszont nem tudjuk, hogy ez a csekélyebb hatása meddig tart, és összességében alkalmas-e a járvány megállítására.

A szó szoros értelmében életbevágóan fontos, hogy a kormány rendeljen el komoly mintán, a résztvevők számára ingyenes ellenanyag és sejtes immunválasz vizsgálatot, majd ennek értékelése után döntsön a kínai vakcina további felhasználásáról. Elúsztatott megjegyzések helyett pedig adjon ki világos tájékoztatást a vakcinák adatairól.

A másik, gyorsabb megoldás, hogy vizsgálat nélkül intézkedjen, és mindazoknak, akik Sinopharm oltást kaptak, kezdődjön meg a harmadik oltása. Ha ez egészségügyileg lehetséges, akkor más, jobb oltóanyaggal.