nyitás;Nagy-Brittania;COVID-19;

- Ősszel már a harmadik Pfizer jön

Vasárnapra a brit lakosság több mint a fele, 33,5 millió ember kapta meg első koronavírus-védőoltását, ezen belül 12 millióan pedig már a második dózison is átestek. A 40 és 49 év közötti korosztály közel fele érezheti már magát több-kevesebb biztonságban.

Az oltási programért felelős bizottság most éppen azon morfondírozik, hogy a harmincasok az AstraZeneca oltásában részesüljenek-e, vagy a huszonévesekhez hasonlóan, vérrögök kialakulásától tartva nekik is egy alternatív oltóanyagot ajánljanak- e fel. A The Sunday Times információi szerint a kormány közel áll egy újabb, többször tíz millió dózis Pfizer-vakcinára vonatkozó rendelés véglegesítéséhez, és ha ez sikerül, a korosabb nemzedék, az idős- vagy szociális otthonokban élők és a különösen veszélyeztetett betegek ősszel harmadszor is ellátogathatnak az oltóközpontokba, az immár második emlékeztető szúrásra.

Mint arról többször is beszámoltunk, az Egyesült Királyság feltűnően gyorsan lépett múlt év nyarán, még azelőtt vásárolva meg 40 millió adag Pfizer oltóanyagot, hogy megfelelő bizonyíték lett volna annak hatékonyságára. A kormány tudományos tanácsadói szerint az oltási program sikere nagy mértékben csökkentette a fertőzés veszélyét, így az elmúlt napokban felcsillantották a reményt, hogy legkorábban június 21-re, amikor a szociális távolságtartás jogi korlátozásai érvényüket vesztik és tömeges részvételű fesztiválok is esedékesek, a lakosság molyzsákba teheti az arcmaszkjait. Májusra az új megbetegedések számának minimalizálását várják, így következő lépésként, 17-én megnyílhatnak a szállodák, a vendéglátóipari egységek belső termei, a színházak, múzeumok, a nemzeti örökség részét képező kastélyok, történelmi emlékhelyek, kiállítótermek, konferenciaközpontok, kaszinók, stb. Az üzleti élet, a jótékonysági és közintézmények által szervezett rendezvények változatlanul kizárólag a legszigorúbb Covid-biztonsági előírások teljesülése mellett kerülhetnek sorra. Az elit sporteseményekre és kulturális előadásokra vonatkozó könnyítés egyelőre csak a kapacitás felére, zárt térben legfeljebb ezer, szabadtéren 4000 nézőre vonatkozik, kivéve az ültetéses helyszíneket, ahol 16 ezres kapacitáson felül 25 százalékos limit alkalmazható, maximum tízezres közönség erejéig.

A tudósító egyik szívügye, a múlt év márciusa óta fájdalmasan nélkülözött hazai Chelsea-meccsek szempontjából ez azt jelenti, hogy legfeljebb minden negyedik szurkoló térhet vissza a Stamford Bridge stadionba, ahonnan egyébként e sorok írásáig semmilyen konkrét információ nem érkezett ezzel kapcsolatban. Esküvőkön, temetéseken, halotti torokon, fontos vallási közösségi ünnepeken változatlanul harmincban korlátozzák a részvevők számát.

Bizonytalanság uralkodik viszont a külföldi utazások terén. Boris Johnson "nyitási útvonal térképe" nem ad egyértelmű eligazítást, amennyiben a kormány ún. forgalmi jelzőlámpa rendszere nincs szinkronban a külügyminisztérium utazási tanácsaival. A kormány tervei szerint a legtöbb európai ország az ötnapos utólagos karanténnal járó borostyán színű kategóriába tartozna, vesztegzármentes zöld utat maroknyi desztináció, várhatóan Málta, Gibraltár, Izland, esetleg Portugália kaphat. A brit média szerint viszont a Foreign Office olyan feltételek alapján állítja össze a maga instrukcióit, mint az utazókat fenyegető helyi korlátozások, vagy az egészségügyi ellátás színvonala.

Az utazási irodák hagyományosan vallásosan követik a külügyi tárca függetlennek tekintett ajánlásait, már csak azért is, mert ezeken alapulnak az utasbiztosítások kifizetési feltételei is. A "forgalmi jelzőlámpa" lista véglegesítését május 10-re ígérik, majd június 28-án, július 31-én és október 1-jén vizsgálják felül.   

Öt embert vettek őrizetbe az üggyel összefüggésben.