Az MSZP már néhány választással ezelőtt programjába vette sokezer új kollégiumi férőhely létesítését a vidéki egyetemisták helyzetének javítására, a társadalmi mobilitás növelésére. Más okok miatt az a választás sajnos elúszott. Ezért csak örülni lehet annak, ha végre megépül a Diákváros. Területét nem szabad átengedni sem kínai, sem másmilyen beruházásnak. Az is nyilvánvaló, hogy ha a Fudan egyetem magyarországi kampuszának megépítésére kötött szerződés valóban sérti a magyar érdekeket, ha aránytalanul kedvező Kína és kedvezőtlen hazánk számára, akkor újra kell tárgyalni. A fideszes oligarchia magánérdekeit leszámítva semmi sem kényszeríti Magyarországot arra, hogy mindenáron, előnytelen feltételekkel is befogadjon egy kínai egyetemet. A fővárosi és a kilencedik kerületi ökormányzat nagyon helyesen kötelezte el magát a Diákváros megvédése mellett.
De sajnos a rosszul kötött szerződés kapcsán olyan ellenvélemények is megjelentek a Fudan egyetemmel kapcsolatban, amelyek részint irreálisak, részint ellentétesek a baloldali gondolkodással. Emberileg érthető, ha a tizenegy éves Fidesz-uralom sok embert frusztrációval tölt el, de így sem érdemes nyilvánvaló ellentmondásokba keveredni, és elveinkkel ellentétes jelszavakat hirdetni.
A Fudan egyetem a világ egyik legjobb egyeteme, harmincnegyedik egy olyan listán, ahol az első EU-s univerzitász csak az ötvenedik, a legjobb magyar egyetem pedig a négyszáz fölötti helyezést érte el. Ráadásul a Fudan a budapesti Corvinus Egyetemmel együtt már két éve létrehozott egy kettős üzleti diploma programot. A kínai oktatás az egyik legjobb a világon, a PISA-tesztet is a kínai diákok vezetik, míg hazánk csak a harmincharmadik helyen áll a nemzetközi rangsorban. Ez sokkal aggasztóbb, mint hogy oktatnak-e marxizmust egy kínai egyetemen, vagy sem.
Ami a politikai és ideológiai érveket illeti, a titkosszolgálatok harcához szerencsére nem értek. De feltételezhető, hogy a hazánkban élő tizenöt-húszezer kínai között most is akadnak olyanok, akik nem csak a tornacipő-igényeinket mérik fel. A Fudan ellen felhozott ideológiai érvek azonban túlmutatnak az egyetem befogadásán, és a hazai baloldal szellemi zavarodottságát tükrözik. Konkréten azokra a vádakra gondolok, mely szerint a Fudan "kommunista káderképző, ahol marxizmust oktatnak".
Kezdjük a marxizmussal. Bár a szélsőjobboldali demagógok számára Marx tanítása valóban gyűlöletes, a marxi elméletet a világ minden valamirevaló egyetemén tanítják. Az Egyesült Államokban a mai napig Karl Marx a legismertebb közgazdász, a Kommunista Kiáltvány több mint háromezer amerikai egyetemi kurzuson kötelező olvasmány. Akinek Marxról csak a Gulág jut eszébe, azt a nyugati demokráciákban is ostoba embernek tartják. A kínaiak amúgy azt vallják, hogy Marxot nemcsak a mondandója, hanem a szöveg intellektuális szintje miatt is érdemes olvasni és elemezni. Egy bonyolult marxi fejtegetés megértése (akár egyetértően, akár nem) javítja a szövegértő képességet.
A Kínai Népköztársaságot valóban a Kínai Kommunista Párt irányítja immár hetvenkét éve. Ez így volt akkor, amikor az USA Tajvan rovására ezt az államot ismerte el az egyetlen Kínának, akkor is, amikor közgazdászaink a kínai piacgazdasági csodán áradoztak, de még a gyurcsányi "keleti nyitás" idején is. Szocialista vagyok, nem kommunista, nem tudom megítélni, hogy a mai kínai rendszer mennyiben felel meg a kommunizmus ismérveinek. Ők maguk szocialista piacgazdaságnak hívják a maguk rendszerét. Ha az, mindenesetre jobban működik, mint a mi hajdanvolt hasonló kísérletünk.
Az antikommunizmus amerikai eredetű ideológia, amelyet a Fidesz is átvett, és erre építi a híres Alaptörvényt is. Lényege szerint a huszadik század minden progresszív, európai szellemi irányzatát meg lehet gyanúsítani a kommunizmus bélyegével. A magyar kultúra progresszív értékeinek lerombolásával a fideszes propaganda felső fokon űzi ezt a gyakorlatot. Nagyon hibásnak érzem, ha most baloldali emberek próbálják bevetni az antikommunizmus bunkóját a Fidesz ellen. Marxtól és a kommunizmusól függetlenül a Diákvárost akkor is meg kellene védeni, ha amerikai befektetők fenyegetnék a létét, és a magyar államra káros szerződéseket német autógyárakkal sem szabadna kötni.
Tudom persze, hogy az egész Fudan-sztori mögött ott van a hidegháború fenyegető árnya. Egy szövetségi rendszer részeként nyilván kiszolgáltatottak vagyunk a nagyhatalmi küzdelmeknek. De önként kár lenne előre szaladnunk a hidegháborús hisztériában. A háborús feszültség mindig a szegényeket, a dolgozó embereket sújtja, és még a demokráciákban is a szabadság korlátozásával jár. A demokratikus baloldal csak békepárti lehet, és a különböző rendszerek békés párbeszédében érdekelt.