Az oltási reakciók és szövődmények közötti különbséget is elmagyarázza a KliniKaland első évadának utolsó, ötödik epizódja. A Semmelweis Egyetem animációs kisfilmjéből megtudható az is, hogyan állapítják meg az oltóanyagok hatékonyságát.
A rövid videóban megmutatják többek között, hogy egy új vakcina kifejlesztése után, ha az állatkísérletek alapján hatásosnak bizonyul, a biztonság érdekében többlépcsős klinikai vizsgálatokat végeznek, hogy kizárják a lehetséges súlyos mellékhatásokat, és igazolják az oltóanyag hatékonyságát.
A vakcinajelöltek esetében a tesztelés három, szigorúan ellenőrzött fázisból áll, majd ezt követi a már jóváhagyott oltások utánkövetése, ami lényegében sosem nem ér véget.
Az ismeretterjesztő sorozat új epizódja elmagyarázza, hogy alakul ki a nyájimmunitás, és az hogyan győzheti le a járványt.
Az előző, negyedik KliniKaland az antibiotikumok „szőnyegbombázó” hatásmechanizmusát, előnyeit és hátrányait mutatta be. Kiderült belőle többek között az is, hogyan alakulnak ki az antibiotikumoknak ellenálló rezisztens baktériumok, és hogy ezek milyen veszélyeket rejtenek.
A harmadik részben a vírusok és a baktériumok közötti különbségről, a másodikban az immunrendszer védekezőrendszeréről, az oltások nyújtotta védelemről, az elsőben pedig a védőoltások működési elvéről, többek között a védettség kialakulásáról lehetett többet megtudni.