Zöldzóna;műanyag;lebomlás;

- Teljesen lebomló műanyagot készítettek

A hő és víz hatására lebomló anyaggal a hagyományos műanyagot lehet helyettesíteni a kifejlesztői szerint.

Olyan, egyszer használatos műanyagot fejlesztettek a Kaliforniai Egyetem kutatói, amely hő és víz hatására teljesen lebomlik – írta a NRGReport.com. A módszer titka egy enzim, amely akkor lép működésbe, ha az anyagot nedvesség vagy napsütés éri. A műanyaghoz adott, úgynevezett polimerevő enzimek hő, például napsütés és víz hatására elkezdik lebontani az anyagot. A kifejlesztett random heteropolimerek úgy tartják egyben az enzimeket, hogy a műanyag szerkezete ne sérüljön, ezért a szakértők szerint rengeteg, korábban hagyományos műanyaggal készülő eszközt lehet vele előállítani. Nagy előnye, hogy az izzadásra és egy kis párára, nedvességre sem reagál, így hétköznapi körülmények között nem kezd bomlani.  

Jelenleg politejsavat (PLA), biológiai úton lebomló, hőre lágyuló műanyagot használnak, amelyet rendszerint növényekből, elsősorban magas keményítőtartalmú gabonafélékből lehet előállítani. Ezek azonban általában ugyanúgy a kommunális hulladékban végzik, és nem bomlanak le gyorsabban, mint a hagyományos műanyagok, igaz, legalább kevesebb káros végterméket hagynak maguk után. A kutatók úgy vélik, ha olyan műanyaghelyettesítőket használunk, amelyek nem jobbak a hagyományos műanyagnál, akkor hiába készülnek növényi alapanyagokból, nem leszünk velük előrébb.

Egy valóban környezetbarát előállítási technológiának nincsenek mérgező melléktermékei, a műanyag pedig teljesen le is bomlik, nem csak néhány komponense. A szakértők szerint a megoldásuk tökéletes lehet olyan eszközök kiváltására is, mint a műanyag evőeszközök, amelyek legalább annyira szennyezik a környezetet, mint az eldobált műanyagzacskók.

Miközben a kormány ezerrel reklámozza az országosan kétkedve fogadott keleti oltóanyagot, Pécsett már várják a tesztalanyokat.