WHO;vakcina;lapszemle;Sinopharm;

- A Sinopharm véd a Covid ellen, csak éppen nem az időseknél kellett volna használni? - értékelt a WHO

Elkészült az Egészségügyi Világszervezet (WHO) értékelése a kínai Sinopharm vakcináról.

A friss elemzést Dobson Szabolcs gyógyszerész-engedélyezési szakértő, a Pécsi Tudományegyetem címzetes egyetemi docense ismerteti, amit a Portfolió szúrt ki. Eszerint az Egészségügyi Világszervezet szakemberei nincsenek meggyőződve, hogy az idősek és társbetegségben szenvedők esetében jó védelem alakulna ki az oltással. 

Magyarországi blamázs vagy téved a WHO, abban, hogy éppen nem időseknél kellett volna felhasználni a Sinopharm vakcinát, hanem majd a 18-59 éves korosztályban? - teszi fel a kérdést Dobson Szabolcs. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) értékelte a Sinopharm vakcinát, összevetve annak magyarországi alkalmazásával.

Magyarországon a Sinopharm vakcina második adagját tekintve a korcsoportok átoltottsága az alábbi: 15,8 százalék a 60-69 évesek, 26,5 százalék a 70-79 évesek és 10,8 százaléka 80+ évesek körében (https://atlo.team/vakcinacio/).

Ehhez képest a WHO az alábbi következtetéseket vonta le a Sinopharm vakcina értékelése után:

* nagyon bizonyosak vagyunk abban, hogy a BBIBP-CorV (azaz Sinopharm) vakcina hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében (18-59 éves) felnőtteknél.

* közepesen bizonyosak abban, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után (18-59 éves) felnőtteknél alacsony

* alacsony mértékben bizonyosak abban, hogy a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV oltás 2 dózisa hatásos (60 év feletti) idősebb felnőtteknél

* nagyon alacsony mértékben bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után (60 év feletti) idősebb felnőtteknél alacsony

* nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV vakcina 2 adagja hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében társbetegségekben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását, amint az a klinikai vizsgálatban szerepelt.

* nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után alacsony társbetegségben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását

A WHO szerint jelenleg adathiány van a Sinopharm vakcinánál az alábbi területeken:

- a COVID-19 súlyos formája elleni védelem.

- a védettség időtartama, az emlékeztető oltások szükségessége és a vakcinával összefüggő fokozott betegség (VAED) jövőbeli kockázata. 

- a kiemelten kockázatosnak tekintett vírus variánsok elleni védőhatás.

- várandósságban való biztonságosság.

- idősekben, társbetegségekben és egyéb alcsoportokban mutatott biztonságosság és klinikai védelem.

- a forgalomba hozatal utáni biztonságossági megfigyelés során észlelt ritka mellékhatások észlelése és értékelése.                   

Kilenc milliárd forintba kerülhet, hogy klímával szereljék fel a Tarlós-korszakban "olcsón", 69 milliárdért vett vitatott minőségű metrókat.