Zöldzóna;Ausztrália;lepke;

- Hatalmas farontólepkét találtak egy iskola felújításánál Ausztráliában

Mivel a környéken sok különleges állat él, így a lakók nem döbbennek meg, de ilyet még ők sem láttak.

A farontó lepkefélék családjának egy gigantikus tagját fedezték fel egy délkelet-queenslandi általános iskola szomszédságában.

Az Endoxyla cinereus faj képviselőjére építőmunkások találtak rá a Mount Cotton State School új tantermei számára kijelölt építési területen – írta az abc.net.au. Az iskola igazgatója szerint az új épületszárny az esőerdő szélén épül. „A dolgozóinkat és a diákokat nem hökkentette meg a felfedezés, mivel Mount Cotton térsége a legkülönfélébb állatoknak ad otthont, mindazonáltal ilyen éjszakai lepkét még sosem láttunk” – jegyezte Meagan Steward. A munkások lefényképezték a lepkét, majd biztonságba helyezték az erdőben.

Az Endoxyla cinereus a farontó lepkefélék (Cossidae) családjába tartozik. A Queenslandi Múzeum rovartani részlegének vezetője, Christine Lambkin szerint ez faj a legnagyobb testsúlyú éjszakai lepke. A nőstény tömege akár a 30 grammot, szárnyfesztávolsága a 25 centimétert is elérheti. „Nem igazán tudnak repülni. A nőstények a legtöbb esetben csak felkapaszkodnak egy fára vagy egy kerítésoszlopra, és ott várják, hogy a hímek rájuk találjanak” – magyarázta a szakember. A hímek sokkal kisebb termetűek, nagyjából feleakkorák. 

A nőstények nem táplálkoznak, felnőtt életük mindössze néhány napra korlátozódik: felnőnek, párzanak, lerakják a petéket és elpusztulnak.

Az iskolaigazgató szerint a felfedezés jó alapanyagot szolgáltatott a kreatívírás-tanóra számára. A gyerekek egy farontólepke-invázió forgatókönyvét vázolták fel. Steward szerint a diákok néhány rendkívül kreatív, fantáziadús történetet írtak, köztük egy olyat, amelyben az egyik tanárnőt felfalja egy hatalmas lepke.

26 ausztrál lepkefaj halhat ki Ausztráliában

A kihalás veszélye fenyeget huszonhat ausztrál lepkefajt, amelyek nagyjából 20 éven belül teljesen eltűnhetnek – állapították meg rovartani szakemberek. A lista élén az ausztrál tarkalepke (Argynnis hyperbius inconstans) áll: 94 százalékos valószínűséggel kihal húsz éven belül, ezt követi a Jalmenus eubulus nevű faj 42 százalékos kihalási eséllyel. 

A huszonhat faj közül csak hat áll ausztrál jogi védelem alatt.

Az Austral Entomology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője, Trevor Lambkin szerint lehet, hogy az ausztrál tarkalepke már ki is halt. Mint mondta, szeretne optimista lenni, de minden olyan év, amelyben nem látnak ilyen egyedeket, egyre aggasztóbbá teszi a helyzetet. Utoljára az új-dél-walesi Port Macquarie közelében láttak egy példányt 2015-ben.

Ez, a feltűnő, fekete-narancssárga lepke egykor elterjedt volt Queensland és Új-Dél-Wales államok mocsaras vidékein. Egyike azon lepkefajoknak, amelyek speciális táplálékot fogyasztanak, ami sebezhetővé teszi a környezeti változásokkal, például a növényzet letarolásával, a gyomok terjedésével és a tüzekkel szemben.

A tudósok remélik, hogy a fajok veszélyeztetettségének megállapítása a védelmük érdekében tett intézkedésekhez vezethet. Michael Braby, az Ausztrál Nemzeti Egyetem entomológusa szerint a veszélyeztetettnek tartott fajok nagy részének védelme érdekében semmilyen, vagy csak nagyon kevés intézkedés történik. „Létfontosságú, hogy értékeljük és megőrizzük Ausztrália gerinctelenjeinek biodiverzitását. Ökoszisztémánk és végeredményben a mi túlélésünk is múlik ezen” – hangsúlyozta.

Az Oktatási Hivatal adatai szerint gimnáziumokba idén összesen 37,2 ezren nyertek felvételt, technikumokba 35,5 ezren.