KSH;lakásépítés;építési engedély;lakásáfa;

2021-05-05 21:22:47

Csak vidéken nő a lakásépítési kedv

Amíg Budapesten az ötödére csökkent a kiadott engedélyek száma, addig a megyeszékhelyeken 77, a városokban és községekben pedig 82 és 84 százalékkal ugrottak meg az arányok.

 Bár az idei első negyedévben 29 százalékkal több, összesen 6153 – újépítésű lakást adtak át szerte az országban, a kiadott építési engedélyek száma még mindig 1,2 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi azonos időszakban volt – derül ki a KSH friss adataiból. A számok hátterében főként az áll, hogy január 1-től – átmenetileg, két évre - ismét bevezette a kormány a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát. Emiatt több fejlesztő inkább megvárta az átadással az idei évet, hogy kisebb teherrel értékesíthesse a lakást. Az építkezések ráadásul jelentős, féléves-éves csúszásban vannak, így a megugró lakásátadások még egy korábbi, erősebb lakásépítési kedv eredményei. Az engedélyek számának enyhe csökkenése viszont valójában már egy megforduló trendet jelez, hiszen a 2019-ben - a kedvezményes lakásáfa akkori kivezetésének következményeként - elindult mélyrepüléssel szemben a tavalyi év második féléve óta ismét emelkedik a lakásépítési kedv. A kiadott engedélyek számának országos visszaesése ráadásul leginkább a főváros számlájára írható.

– mutatott rá Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Szerinte a lakásépítési kedv Budapesten kívül érzékelhető felfutása főként az idén kibővített otthonteremtési támogatásoknak és a kedvezményes lakásépítési áfa újbóli bevezetésének köszönhető. Ez alapján újlakás-dömpingre van kilátás a következő években, és az évtized közepére akár évi 35-40 ezer új lakóingatlant adhatnak át. Ehhez ugyanakkor arra is szükség lesz, hogy a kedvezményes lakásépítési áfa és az új lakásokhoz igényelhető támogatások tartósan megmaradjanak – hívta fel a figyelmet Balogh László.

A Társaság a Lakásépítésért Egyesület szintén a támogatási környezet kiszámíthatóságának fontosságát hangsúlyozza. Ahhoz, hogy a lakásépítések éves száma elérje és tartósan a kívánatos, évi 40 ezres szinten maradjon, szükséges lenne az általános 5 százalékos újlakás-áfa fenntartása, illetve az otthonteremtési támogatások állandósága. 

– érvel az egyesület, amely szerint a kiszámíthatóságot erősítené, ha a kormány meghatározna egy éves lakásépítési minimumot is, valamint megszületne egy legalább 15 évre szóló lakásprogram.