WHO;Sinopharm;

2021-05-06 06:31:11

Vagy igen, vagy nem

Nincs semmilyen hitelt érdemlő, széles körben elfogadott, vezető szakértők által alátámasztott bizonyíték arra, hogy a kínai Sinopharm vakcina hatástalan lenne az idős embereknél. De ennek ellenkezőjére sincs. Ez a legfőbb baj a vakcinával, amit eddig sem az amerikai, sem az európai gyógyszerhatóság nem minősített, itthon viszont – az EU-ban egyedüliként – nagyjából egymillió embert, többségében 60 év felettieket oltottak vele.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) értékelése úgy szól: nagyon bizonyosak abban, hogy a vakcina hatásos a 18–59 éves korcsoportban, közepesen bizonyosak, hogy ebben a korcsoportban alacsony a súlyos mellékhatások kockázata, és alacsony mértékben biztosak benne, hogy hatékony az oltóanyag 60 év felett, illetve a krónikus betegeknél. Azaz lehet, hogy a kínai a világ legjobb vakcinája – bár Gulyás Gergelytől tudjuk, hogy az a Szputnyik –, de az is lehet, hogy nem. Minden és annak az ellenkezője is elképzelhető.

A WHO nem tévedhet. Merthogy nem állítja, hogy nem hatásos az időseknél, csak épp nem tudja, mert nincs rá bizonyíték. Ettől még nem oltásellenesek, viszont felettébb logikusak.

Ez nálunk sem ártott volna. A gyógyszerészeti intézet január végén érdemi vizsgálat nélkül adta ki az engedélyt az oltóanyagra, miután a kormány egy jogszabály-módosítással megágyazott ennek. Arra alapoztak, hogy ebből a vakcinából már legalább egymilliót beadtak világszerte, és bizonyos országokban engedélyezték. Ám kiderült: a Sinopharmnál a klinikai vizsgálat első két fázisában hiányoztak a 60 éven felüliek, a Kínán kívül végzett hármas fázisban meg a résztvevők alig 0,72 százaléka volt idős. Ilyen alapon kő-papír-ollóval vagy sorsolással is ki lehetett volna hozni, hogy a vakcina az időseknél hatásos-e vagy sem.

A kormány tehát vagy óriási baklövést követett el azzal, hogy zömmel idősekbe bökte a kínai anyagot, hogy az oltási eredmények még szebben csillogjanak, vagy nem. Bizonyíték egyikre sincs. Intő jelek azért akadnak. A kínai járványügy vezetője áprilisban azt mondta, hogy a forgalomban lévő vakcináik nem elég hatékonyak, majd gyorsan visszakozott. Lapunkban is írtunk arról, hogy akadnak olyan Sinopharmmal beoltottak, akiknél túl alacsony az ellenanyagszint. Ilyenkor előkerülnek olyan varázsszavak, mint a sejtes immunválasz, ami akkor is kialakulhat, ha nincs ellenanyag. De nehéz mérni, ezért nem csinálják. Ugyanott tartunk: vagy van, vagy nincs.

A múlt heti oltáskáosz jól mutatta, hogy az emberek inkább mást kérnének, mint amit rájuk tukmálnának. Lehet ezt a baloldalra kenni, a WHO-ra, Brüsszelre, akár Sorosra is, csak nincs értelme. A napokban várják a WHO ajánlását a Sinopharmról, és aligha kétséges, hogy felveszik a készítményt a vészhelyzeti alkalmazási listára, mert a 60 év alattiaknál biztosan hatásos. Akkor lehet majd ünnepelni, sima terepe lesz a propagandának, jöhetnek a furcsa vakcinatáblázatok. A kételyekre ez sem lesz válasz, de legalább – a hírek szerint Sinopharmmal oltott – kormányfő biztosra mehet: ő 60 alatti. Az aggodalmak feljebb kezdődnek.