Németország;kormány;Magyarország;Deutsche Welle;Független Sajtó;

- A Deutsche Welle főigazgatója: Igény van Magyarországon a független újságírásra

A német közszolgálati televízió a magyar nyelvű adásai elkészítésénél az ellenzékiségnek a látszatát is elkerülné.

Úgy vettük észre, hogy akkora a nyomás Magyarországon a médián, hogy szükség lehet további tájékoztatásra európai, német, magyar vagy a környező országokkal kapcsolatos témákban. Szükség lehet más véleményekre és elemzésekre a magyar médiaszférán kívülről is – nyilatkozta a Telexnek Peter Limbourg, a Deutsche Welle (DW) főigazgatója. A német közszolgálati televízió magyar nyelven indított adást YouTube-csatornáján.

A Telex megjegyezte, hogy az amerikai kormány által fenntartott Szabad Európa után ez a második nyugati finanszírozású közmédia, amely Magyarországon indít médiafelületet.

„Igen, állami finanszírozásúak vagyunk, de a szerkesztőségünk függetlenül működik, erről egy műsorszolgáltató bizottság gondoskodik, amelyben a polgári társadalom minden csoportja képviselteti magát. (...) Úgy vettük észre, igény van Magyarországon a független újságírásra”– mondta erre reagálva a főigazgató.

Peter Limbourg arról is beszélt, hogy  közép-európai országként Magyarországnak nagyon szoros a kapcsolata Németországgal, és reméli, valamiféle kulturális hidat tudnak létrehozni a két ország között. Limbourg korábban egy podcastben arról beszélt, számít rá, hogy a magyar kormány kritikusan fogja fogadni a DW hazai indulását, és ez saját bevallása szerint így is lett.

„Még el sem indultunk, de már erősen cinikus kritikát kaptunk a magyar kormányszóvivőtől” - utalt Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár februári pikírt Facebook-bejegyzésére.

A Népszava is beszámolt arról, hogy akkor a Süddeutsche Zeitung így számolt be a DW tervéről:

„Az Orbán-kormányt dühíti, hogy fokozatosan fel akarja újítani magyar nyelvű műsorát a külföldre sugárzó német közszolgálati média, a Deutsche Welle, amely úgy ítéli meg, hogy Magyarországon gondok vannak a sajtó szabadságával, illetve sokszínűségével.”

A Telex felidézi, hogy a DW indulása nem volt zökkenőmentes, hiszen a budai Vár felújításáról szóló anyaguk rögtön botrányt kavart, ami miatt később elnézést is kellett kérniük.

„A DW irányelve, hogy ha hibáztunk vagy esetleg félrevezetők voltunk, azt vállaljuk, és elnézést kérünk érte”– hangsúlyozta Peter Limbourg.

Végül hozzátette, hogy a DW több magyar független médiafelülettel (a Telex mellett például a 444-gyel) együttműködik a jövőben, de semmiképp sem szeretnék, ha ellenzéki médiaként lennének megbélyegezve.

Míg az Európai Unió és Ausztria az orbáni demokratúra meghonosodása ellen küzd, addig Afrika és India a koronavírus-járványt próbálja minden erejével megfékezni.