Bálna;Temze;

2021-05-10 12:47:52

Eltévedt bálnaborjút mentettek a Temzén

Csak többórás küzdelem árán sikerült kiszabadítani, és még mindig bajban van a fiatal csukabálna.

Egy négyméteres bálnát szabadítottak ki a Temze egyik zsilipjéből a mentőcsapatok a London délnyugati részén lévő Richmondban vasárnap délután.

A sérült állatot csak többórás küzdelem árán sikerült kiszabadítani. A fiatal csukabálnának most megfelelő helyet keresnek – nyilatkozta Glen Nicolaides, a londoni tűzoltóság munkatársa hétfőre virradóra a BBC-nek.

A bálnaborjút egy gumimatracra emelték, több mint egy mérföldön keresztül vontatták, majd az állat a folyóba csúszott – számolt be a Reuters a mentőakció részleteiről. 

Az állatot biztonságos helyre vitték, a későbbiek folyamán állatorvosok megvizsgálják, elég jó állapotban van-e ahhoz, hogy szabadon engedjék.

Martin Garside, a londoni kikötői hatóság szóvivője a Reutersnek azt mondta, a fiatal bálna még bajban van, megsérült, és messze van az otthonától.

Egyelőre nem tudni, hogyan úszott fel az Atlanti-óceán északi részén élő állat a Temzén csaknem 90 kilométert. Valószínűleg halakat követett az Északi-tengerből fel a folyón és eltévedt.

„Meglepő, hogy senki sem látta a bálnát a Richmond-zsilipig tartó útján” – mondta Julia Cable, a British Divers Marine Life Rescue szervezet munkatársa.

A richmondi a folyásiránytól legtávolabb lévő zsilip, amelynél még érezhető az Északi-tenger árapálya. Ahhoz, hogy a folyótorkolattól odáig jusson, a bálnának a belvároson át a Parlament mellett is el kellett úsznia.

Nem ez az első eset, hogy bálna téved a Temzébe. Híressé vált a Willynek nevezett északi kacsacsőrű cet 2006 januárjában bukkant fel a folyóban, de nem tudták megmenteni. 2019-ben rövid időn belül két elpusztult bálnát is találtak a Temzében, azok lényegesen közelebb voltak a torkolathoz. 

A csukabálna a második legkisebb sziláscet. A kifejlett példányok testhossza nagyjából tíz méter, testtömegük 6-13 tonna. A becslések szerint 20–30 kilométer/órás sebességgel képesek úszni, egyesével vagy néhány fős csapatokban járnak. A nőstény tíz hónapig vemhes, október és december között az Egyenlítő környékén hozza világra a nagyjából 280 centiméteres borját, amelyet öt hónapig szoptat. A bálnabébi egy hónapos korában indulnak az északi sarkvidéki vizek felé.  

/Forrás: Wikipédia