Az Európai Unió országai még egy hetet adnak maguknak, hogy közös álláspontra jussanak a hongkongi demokráciát aláásó kínai lépésekről. Josep Borrell, a közösség külügyi és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette, a következő napokban újabb szakértői egyeztetéseket tartanak, hogy valamennyi tagállam számára elfogadható nyilatkozat szülessen. Ha ez nem sikerül, akkor a deklaráció valószínűleg csak 26 ország nevében fog megszületni.
Az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli ülésükön Magyarország ellenkezése miatt nem tudták napirendre tűzni a Hongkonggal szemben követett kínai magatartást elítélő állásfoglalást. Ez már a második eset, hogy a magyar diplomácia blokkolja egységes álláspont kialakítását az elvben különleges jogállású városra kényszerített nemzetbiztonsági törvényről és választójogi reformról. Budapest azzal érvel, hogy az EU-nak nem kell minden egyes fejleményre reagálnia.
A tárcavezetők egész napos megbeszélésén ezzel szemben téma volt az Oroszországgal fenntartott viszony. Valamennyien kifejezték szolidaritásukat Csehországgal és Bulgáriával a területükön elkövetett robbantásos merényletek miatt, de megegyeztek, hogy nem feszítik tovább a húrt, és nem utasítanak ki újabb orosz diplomatákat.
Emlékezetes, hogy Andrej Babis cseh kormányfő az uniós vezetők múlt hétvégi portói találkozóján kérte partnereitől, hogy minden tagállam utasítson ki legalább egy diplomatát a 2014-es vrbeticei robbantások miatt. Az állam- és kormányfők május 24-25-i brüsszeli ülésükön részletesen tárgyalnak majd az EU-orosz kapcsolatrendszerről. Megfigyelők ettől a találkozótól várnak konkrét kezdeményezéseket és lépéseket.
A tagállamok a következő hetekben döntenek a Fehéroroszország elleni szankciók negyedik csomagjáról - jelentette be az uniós főképviselő, kiemelve, hogy a huszonhetek mélyen elítélik a Lukasenko-rezsimnek a lakosság elnyomására és megfélemlítésére irányuló intézkedéseit, valamint a lengyel kisebbséggel szembeni fellépését.
A külügyminiszterek hosszú vitát folytattak a Nyugat-Balkánról és a bővítési folyamatról. Megerősítették, hogy az EU támogatja a csatlakozni szándékozó országok járvány elleni védekezését, gazdasági helyreállítását, a külföldi beavatkozás és a dezinfomáció elleni küzdelmét. Josep Borrell közölte, a jövő héten Brüsszelben találkozik a hat ország képviselőivel, hogy részletesen tárgyaljanak a térségről. Az unió továbbra is elkötelezett a csatlakozási tárgyalások folytatása, illetve elindítása mellett, és sürgeti a régió döntéshozóit a szükséges reformok mielőbbi végrehajtására. A közösség lehetőleg még júniusban fel kívánja újítani a közvetítésével zajló Belgrád-Pristina párbeszédet.
A brüsszeli ülésen szó volt a “kiváló” transzatlanti kapcsolatokról is. A főképviselő és a 27 külügyminiszter videokonferencia keretében megbeszélést folytatott John Kerryvel, az amerikai elnök klímaügyi különmegbízottjával.