abortusz;Málta;abortusztilalom;

- Történelmi abortuszvita robbant ki Máltán

A büntető-törvénykönyv jelenleg másféltől három évig terjedő börtönnel fenyegeti azokat a nőket, akik megszakítják terhességüket, azonban a vádemelés nagyon ritka. Egy független képviselőnő többek között ezért is törölné el a törvényt.

Tabut döntött egy független képviselőnő a vallettai parlamentben: Marlene Farrugia egyéni indítványt nyújtott be a művi terhességmegszakítás dekriminalizálására. A földközi-tengeri szigetország az Európai Unió egyetlen tagállama, ahol az abortusz minden formája bűncselekménynek minősül. A példátlan javaslatnak csekély az esélye az elfogadásra, mert ellentétes mindkét nagy politikai erő, a kormányzó baloldali Munkáspárt és az ellenzéki jobboldali Nemzeti Párt hivatalos pozíciójával.

A büntető-törvénykönyv másféltől három évig terjedő börtönnel fenyegeti azokat a nőket, akik megszakítják terhességüket.

A vádemelés azonban nagyon ritka, ami arra utal, hogy a hatóságok hallgatólagosan eltűrik a jogszabályokkal ellentétes gyakorlatot. Egy brit felmérés szerint évente körülbelül 400 máltai nő kénytelen külföldre (a helyi terminológiában: a tengerentúlra) menni, hogy ott végeztesse el a beavatkozást.

Ám a világjárvány nehezíti az abortuszturizmust: tavaly hónapokon át zárva volt a szigetország egyetlen nemzetközi repülőtere a polgári utasforgalom előtt. Jelenleg is a szokottnál kevesebb a járat, a közegészségügyi előírások miatt az utazás körülményesebb és drágább, ami súlyos plusz terheket ró az érintettekre. Több százan az interneten rendelnek magzatelhajtó tablettát, ez viszont az orvosi felügyelet hiányában veszélyes vállalkozás.

Ezért különösen időszerű a javaslat, amely eltörölné a btk. vonatkozó, 241-es cikkelyét, és azzal együtt a 242-est is, amelyik a műtétet végrehajtó orvosokat fenyegeti 4 évig terjedő szabadságvesztéssel „szándékos emberölés és testi sértés” címén. Marlene Farrugia indítványa, amint arra számítani lehetett, heves reakciókat váltott ki: támogatói történelminek, ellenzői sokkolónak nevezik.  

A politikusok kerülik az egyenes válaszokat, nehogy a választások közeledtével magukra haragítsák a megosztott társadalom bármely részét.

 Valószínűleg megpróbálják időhúzással akadályozni, hogy nyíltan állást kelljen foglalniuk róla a parlamentben. A kezdeményező egyetlen emberre számíthat bizonyosan a törvényhozásban: férje, Godfrey Farrugia szintén független képviselő.

A szigetországban, amely a Szent János lovagrend uralma alatt állt évszázadokig (1530–1798), máig erős a bigott vallásos hagyomány. Ám a katolikus egyház befolyásán rést ütött a 2011-es népszavazás, amikor a többség (53 százalék) támogatta a válás engedélyezését. (Azóta egyetlen törpeállam maradt Európában, ahol nem bontható fel a házasság: a Vatikán.) A változás egyértelmű jele, hogy 2017 óta azonos nemű párok is házasodhatnak Máltán.

Az osztrák Gazdasági- és Korrupciós Ügyészség nyomozást indított a kancellár ellen, mert a vádak szerint háromszor is hamis állításokat tett az Ibiza-vizsgálóbizottság előtt. Sebastian Kurz tagad minden vádat.