hitelesek;törlesztési moratórium;

2021-05-14 06:26:19

Semmi sem tart örökké

Szinte lehetetlen párját találni a magyarországi hitelezések történetében egy olyan programnak, amely annyi háztartást és a vállalkozást érintett volna, mint a tavaly március közepén bevezetett törlesztési moratórium. S az sem mondható gyakorinak, hogy bár vészesen közeleg a 2021. június 30-i dátum, mégsem lehet még tudni, hogy mi is lesz az akció sorsa. A tét aligha kicsiny, hiszen a háztartások kölcsöneinek csaknem 60 százalékát érinti, és a vállalkozások több mint 40 százalékának sem közömbös, hogy a 4300 milliárd forintos, átütemezett hiteladósságukat mikor kell elkezdeniük újból törleszteni.

A rossz nyelvek szerint már csak az állami támogatások tartják fenn a lakáshitelezést. Ebben az állításban akad ugyan némi túlzás, de nem abban a formában, ahogy sokan gondolnák. Mert valóban létezik 16 ezer olyan ügyfél is, akiken már ez sem  segít, ugyanis ők nem is fognak törleszteni. Ezek a szerződések mindenképpen kilógnak a sorból, hiszen ezek családok, azért kerültek - feltehetően saját maguk számára sem váratlanul - szorult helyzetbe, mivel eleve nem teljesítették a moratóriumba lépés feltételeit.

Ez a tény azonban előreveti annak az árnyékát, hogy a helyzet a moratórium lejárta után romlani fog.  A jegybank megítélése szerint a teljes hitelállománynak mintegy 10-20 százaléka válik majd egy csapásra kockázatossá. A Magyar Bankszövetség - rá nemigen jellemző módon - támogatja, hogy a rászorulók, a koronavírus járványban jelentős károkat elszenvedő családok és vállalkozások kaphassanak további, célzott segítséget. A még a megfontolás stádiumában lévő ötlet feladja a leckét a kormánynak, amely igyekszik inkább tisztes távolból figyelni az eseményeket. Kihasználja azt a számára is kedvező helyzetet, hogy a 2008-2009-es gazdasági világválság tanulságait a bankszektor világszerte levonta, és visszaépítette megtépázott hídfőállásait, sőt a járvány okozta nehézségekbe sem rokkant bele.

Varga Mihály pénzügyminiszter szokása szerint diplomatikusan fogalmazott: "Most a tapasztalatok összegyűjtése zajlik, ezután összegezzük az esetlegesen megjelenő igényt."  (Biztosíthatjuk a tárcavezetőt, igényben ezúttal sincs hiány!) Most annak van a legnagyobb esélye, hogy a home office megszüntetése után alkalmazott eszközhöz, a beszoktatáshoz nyúlnak. Az ügyfeleket igyekeznek megbarátkoztatni azzal a már feledésbe merülni látszó gondolattal, hogy a felvett hitelt illik visszafizetni. Ezért az sem kizárt, hogy a rászorulókat a bankok kezdetben a korábbinál alacsonyabb törlesztőrészletekkel terhelik, amit folyamatosan megemelnek. De más megoldások is napirenden vannak.

A fizetőképesség megítélésével azonban csínján kell bánni: a legfrissebb adatok szerint a lakosság pénzügyi vagyona töretlenül növekszik. Jobbára a gazdagoké, de kis mértékben azoké az óvatosaké is, akik a be nem fizetett törlesztőrészleteiket igyekeztek a bankszámláikon tartani. Ők a többiekkel együtt, ha nem is felhőtlen örömmel, de nyugodtan várják a moratórium előbb-utóbb bekövetkező  végét. Őket legalább nem érheti meglepetés.