költségvetés;főváros;

- Fővárosi részvételi költségvetés - Véget ért az ötletelés, indulhat az igazi verseny

Itt a lehetőség, hogy a fővárosiak szavazatukkal támogassanak három projektet, legyen szó egy zsebparkról, közvécéről vagy állatterápiáról.

Újabb mérföldkőhöz érkezett a fővárosi részvételi költségvetés tervezése. Mint arról korábban beszámoltunk a fővárosi önkormányzat egymilliárd forintot különített el az idei meglehetősen szűkös büdzséből azoknak a lakossági javaslatoknak a megvalósítására, amelyek a most induló szavazáson a legtöbb támogató voksot gyűjtik be.   

A fővárosi önkormányzat felhívására összesen 687 ötlet érkezett be, ám ezek nem mindegyikére lehet voksolni a most induló szavazáson. A javaslatokat ugyanis több szempont szerint is előszűrték, így kigyomlálták az új ötleteket nyilvánvalóan nem tartalmazó trollkodásokat, a nem önkormányzati kompetenciákat és területeket érintő vagy a kiírásban szereplő összeghatárokat meghaladó javaslatokat

– mondta el egy hétfői háttérbeszélgetése Kerpel-Fronius Gábor, részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes.

Ezt követte a beérkezett javaslatok „egyenszilárdságúvá” alakítása, mivel a beérkezett ötletek kidolgozottsága nagyon tág határok között mozgott, volt amelyik csupán egy felvetés volt, amiből a Városháza ellenzéki irányítása alatt létrejött Nyitott Budapest osztályának segítségével formálódott listára felvehető javaslat, de olyan is akadt, ahol a több egyedi javaslatot a hasonló téma okán össze lehetett vonni. Ilyen volt például a közvécék számának növelésére vonatkozó javaslat-csokor.

Mindezek eredményeként 140 projekt maradt a listán, amelyek közül a fővárosi választók alkotta – idén 44 fős, lakhelyre, korra és nemre nézve a budapesti lakosságot reprezentáló - részvételi tanács választotta ki, hogy mely ötletek kerüljenek fel a szavazólapra. Végül 53 projekt került fel a listára, amelyek közül a fővárosiak május 17. és június 30. között az erre a célra létrehozott online felületen, illetve júniusban a Budapest Parkban személyesen választhatják ki a kedvencüket. A voksolás regisztrációhoz kötött. Minden kategóriában egy-egy projektre lehet szavazni – tette hozzá Le Marietta, a „Nyitott Budapest” Társadalmi Együttműködési Osztály vezetője.  

A szavazás eredményét július elején hirdetik ki, de valójában minden szavazó már a voks leadásakor megnézheti, hogy áll az általa támogatott projekt. A győztesek száma nincs korlátozva, annyi győztes hirdetnek, amennyi az adott kategória keretébe belefér.

Arra sincs kikötés, hogy mennyi szavazatot kell leadni egy projektre a győzelemhez. Az elnyert költségvetési támogatást viszont nem a javaslatot beküldők kapják meg, a projektet a fővárosi önkormányzat valósítja meg vagy saját cégein keresztül vagy külsősök bevonásával. A győztes tervek megvalósítása még az idén megkezdődik, de bizonyosan akad majd olyan, amelyik áthúzódik a jövő évre. Első nekifutásra a nyilvános illemhelyek kialakítása, a zöldítés és a közösségi komposztálás volt a slágertéma. Kerpel-Fronius Gábor több tízezer szavazatra számít, bár a kezdeményezés Budapesten még gyerekcipőben jár. Ennek ellenére nagyon bízik benne, hogy a fővárosiak örömmel vesznek részt egy politikamentes döntéshozatalban, amelynek célja városuk élhetőbbé tétele. 

A megállapodás értelmében egy konzorciumnak kell döntenie a civileknek járó, mintegy négymilliárd forintról.