Fővárosi Állat- és Növénykert;ázsiai vadkutyák;

2021-05-19 14:00:00

Ázsiai vadkutyák születtek a budapesti állatkertben

Sokat játszanak a kifutóban a majdnem két hónapos dólkölykök, akik már látogathatóak.

A tíz kölyök még március 23-án született, de az első heteikben nem sokat látni belőlük, mert rendszerint a kifutón belüli rejtekhelyen, például faágak alatt bújnak meg. Most viszont a már majdnem két hónapos állatok sokat játszanak, hancúroznak a kifutóban, amit a látogatók is láthatnak – olvasható a Fővárosi Állat- és Növénykert honlapján. Mint írták, kedden, az állatorvosi vizsgálat során derült ki kölykök nemének megoszlása: hat nősténnyel és négy hímmel bővült a csapat.  

A kölykök gondozásában és nevelésében nemcsak a szülők, hanem az egész falka részt vesz, még a tavaly született fiatalok is.

Az ázsiai vadkutyák (Cuon alpinus) vörös kutya, vörös farkas, illetve dhole, magyarosan dól néven ismeretesek. Utóbbi, az egyébként India déli részén beszélt kannada nyelvből eredő szót Kipling híres novellagyűjteménye, A dzsungel könyve terjesztette el világszerte.   

A faj veszélyeztetettnek számít, természetvédelmi célú szaporítását állatkerti tenyészprogram hangolja össze Európában. A budapesti állatkertben 2008-ban kezdtek ázsiai vadkutyákat tartani. Az első kölykök 2009-ben születtek. Azóta – a mostaniakat is beleszámolva – már hatvannál is több utód jött a világra a Fővárosi Állatkertben. Az itt született kölykök a világ számos állatkertjébe eljutottak, a franciaországi Thoiry-tól kezdve az oroszországi Novoszibirszkig, vagy a Minnesota-beli Apple Valley-ig. A jelenlegi budapesti vadkutya falka – a most cseperedő kölykökkel együtt – összesen 25 egyedből áll.

Ázsiai vadkutyakölykök már korábban is születtek a fővárosi állatkertben, az akkor készült videó alább nézhető meg: