koncert;járvány;nyitás;

2021-05-22 10:00:00

Ülni vagy állni? - A részletekre a zenés-táncos klubok is üzemeltetői is kíváncsiak

A miniszterelnök bejelentette: nemsokára lehet rendezvényeket szervezni maximum ötszáz főig.

A járvány harmadik hullámát letörtük – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban, egyúttal megemlítve, hogy az operatív törzs döntése nyomán az ötmilliomodik beoltott után feloldják a járványügy korlátozások nagy részét, többek között szabadtéri rendezvényt lehet majd rendezni legfeljebb ötszáz fő részvételével, méghozzá korlátozások nélkül. Továbbá az is elhangzott, hogy a zenés-táncos rendezvények védettségi igazolvánnyal látogathatóak. Kérdés, utóbbi mire vonatkozik? Csak a beltéri, vagy a kültéri eseményekre is? A helyzet nem egyértelmű, mivel a kormányrendelet még nem jelent meg a bejelentéssel egyidőben, így a lapunk által megkeresett, zenés-táncos eseményekben érintett intézmények majd akkor fognak konkrét lépéseket tenni, ha a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatot majd jogászokkal értelmezik.

Bár május 21-én a Chalaban lépett fel élőben, illetve ma a Cimbaliband tart lemezbemutató koncertet a Fonó Buda Zeneházban, ezem még az éppen aktuális szabályozás szerint rendezik meg, azaz ültetéses eseményekről van szó – tudtuk meg Móra Gabriella igazgatótól. Hangsúlyozva, mivel zárt térben megrendezett eseményekről van szó, csak védettségi igazolással lehet bemenni és külön figyelmet szentelnek arra, hogy „táncmentesek” legyenek. Épületen kívül és belül egyaránt. A kerthelyiségben is csak aláfestő zene lesz, a kiülős fogyasztások hangulatát javítandó. Amint egyértelmű lesz, hogy az ötszáz fős limit a zenés táncos tevekénységet is magában foglalja, azonnal koncertekre váltanak majd. A Fonó a júniusi programját már úgy tervezte, hogy adott esetben akár egy nap alatt át tudjanak állni a nem ültetéses eseményekre, mivel a táncházakra már igencsak nagy igény van. Hasonló „készenléti” állapotban a Kobuci kert és a Budapest park is – utóbbi már szintén több koncertet kínál júniusra, míg a kultikus Dürer kert, pedig épp építi az infrastruktúrát az új, május elején helyszínen, miután távozniuk kell az Ajtósi Dürer sorról.

Hasonlóképpen, mint a pandémia első hulláma után, szemmel láthatóan, első körben szabadtéri eseményekkel próbálkoznak a szervezők, itt leszűrik a közönség igényeit, reakcióit – effektíve mekkora a kedv a koncertre járáshoz. A csak a beltéri terekben rendezett fellépések esetében senki sem mer becslésekbe bocsátkozni, hiszen senki sem tudja kiszámítani, mennyi oltási igazolással rendelkező vendégre lehet számítani. A fellépőkről pedig annyi biztosan elmondható. szinte kizárólag magyar zenészek koncertjeire lehet számítani már csak idén, az amerikai és európai zenekarok már leírták veszteségnek ezt az esztendőt és 2022-re koncentrálnak.

Optimistább szakmai vélemények szerint a budapesti klubélet viszonylag gyorsan újra tud indulni, főleg azoknál az intézményeknél, melyeknél már folyt háttérszervezés, mint a már említett Fonó vagy Kobuci kert esetében. A nagy kérdés azonban, hogy milyen feltételekkel lehet majd végül az 500 fő alatti koncerteket megszervezni? Például, hogy a rendelet kitér-e majd arra, hogy mekkorának kell lennie a zárt tér kihasználtságának, azaz nagyon nem mindegy, hogy mondjuk egy háromszáz fő befogadására képes helység „csurig megtelik” vagy mondjuk egy ezer fős auditóriumban van benn ugyanaz a háromszáz ember. Vagy esetleg tényleg korlátozások nélküli lesz a zenés táncos műfaj?