felmérés;rendvédelmi dolgozók;

- A belügyi és rendvédelmi dolgozók 70 százaléka tervezi a pálya elhagyását

Egy felmérés szerint a válaszadók közel háromnegyede úgy érzi, hogy a törvények által biztosított járandóságok egyáltalán nem ellentételezik mindazt, amit elvárnak tőlük.

A belügyi és rendvédelmi dolgozók 70 százaléka fontolgatja, hogy pályát módosít – derült ki a Belügyi Érdekegyeztető Tanács reprezentatív felméréséből, amelyről a Magyar Hang írt elsőként.

A felmérést a dolgozói szakszervezetek megbízásából készítették. A kérdőívet több ezren – mások mellett rendőrök, a civil állomány tagjai, büntetés-végrehajtási dolgozók, valamint tűzoltók – töltötték ki. Az érdekvédők azt írták, hogy számukra is megdöbbentő az az eredmény, miszerint a válaszadók 70 százaléka tervezi a pálya elhagyását.

Arra a kérdésre, hogy támogatnák-e a korkedvezményes nyugdíj intézményének visszavezetését, elsöprő többségük igennel válaszolt. Kiderült az is, hogy

elsősorban a fizetések emelését tartanák a legégetőbb tennivalónak, de szerintük kiemelt figyelmet érdemelne a szociális juttatások és a kiégést megszüntető körülmények rendezésének igénye is.

A válaszadók közel háromnegyede úgy érzi, hogy a törvények által biztosított járandóságok egyáltalán nem ellentételezik mindazt, amit elvárnak tőlük.

A felmérés azt mutatja, hogy a munkavállalók véleménye szerint a döntéshozók nem becsülik meg a sokszor több évtizedes, a hétköznapi állampolgárnál sokkal nagyobb áldozatvállalást, lemondást követelő munkájukat. Úgy vélik, hogy azok az erőfeszítések, amelyek ennek a rétegnek a munkáját és az életét könnyítenék meg, a döntéshozók részéről elégtelenek.

„Ennek eredményeképpen jól kimutatható a pályaelhagyási vagy pályaváltási szándék megléte”– állapították meg az érdekvédők.

A felmérés eredményét és kiértékelését a BÉT Munkavállalói Oldal elküldte Pintér Sándor belügyminiszternek is. Levelükben azt írták, hogy 

„a felmérésre adott válaszok megerősítik a szakszervezeteket abban a kérdésben, hogy a rendvédelem területén dolgozó munkavállalók alulfizetettek, túlhajszoltak, szociális, egzisztenciális problémával küzdenek”.

A problémák enyhítésére az érdekvédők javasolták, hogy minél előbb kerüljön sor az életpályamodell három pillérének felülvizsgálatára, újragondolására.

Kórházban 1399 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 185-en vannak lélegeztetőgépen.