képregény;

2021-05-26 11:00:00

Beszédes grafikák, lényegi üzenetek

Barátságról, családi problémákról és lelki nehézségekről közvetlenül, személyes köntösben. Anna Krzton alaposan kidolgozott, sokszínű műve maradandó élményt nyújt.

Három barátnő mindennapinak tűnő történetét meséli el Anna Krzton korántsem mindennapi könyvében. Szedd össze magad – szól a provokatív, ám egyszerű cím, s a lengyel alkotó művében épp ily provokatív és egyszerű eszközökkel élve lépi át sorra az egyéni és társas létezésünket szegélyező határokat. Nem csupán húsba maró őszintesége, s mégis felemelő könnyedsége teszi kötetét rendkívülivé, megvalósítása és tematikája is: közel háromszáz oldalas, a mentális egészség témáját körbejáró képregényről van szó. A magyarul a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány gondozásában, Kellermann Viktória fordításában megjelent Szedd össze magad az év egyik legizgalmasabb csemegéje lehet a hazai könyvespolcokon.

A lengyel Asia, Iga és Ania életét követhetjük nyomon a kamaszkori közös felfedezésektől, az iskola és a munka képein át, a jelenkori történésekig a szabadúszó képregényrajzoló és illusztrátor önéletrajzi ihletésű művében. A 2018-ban a Lengyel Képregény Szövetség „legjobb forgatókönyv” díját elnyert, három évig készült grafikus regény lapjain közös bulizások, filmezések, hosszú buszutak, mangák, piercingek és rockerbakancsok mentén rajzolódik ki az 1990-es és 2000-es évek képregényes szubkultúrája, miközben a technológiai és kulturális változások – képeslapokon, s floppy lemezeken át a közösségi médiáig – is láthatóvá válnak a szereplők életének alakulásával. A történet részleges tablót nyújt a korszakról, amelyben játszódik, de végig személyes marad: baráti és családi kapcsolatokról, önmagunk megtalálásának kérdéseiről, depresszióról, mélypontokról, egyéni utakról és összetartásról szól.

Annyi felé ágazik ez a kötet, hogy időnként csak kapkodjuk a fejünket az eredeti grafikai megoldások, a fekete-fehér, mégis megannyi színt és árnyalatot érzékeltető rajzok, az apró, ám tömegével elrejtett „húsvéti tojások” (easter egg), a kulturális utalások – már az első oldalakon megjelenik a Hair című film, amelyet a The Cure, s a Franz Ferdinand száma, Paul Verlaine verse, vagy a Charlie és a csokigyár követ –, és az ezek mellett megbúvó lényegi üzenetek között. Amilyen szókimondóan vannak jelen a leghétköznapibb dolgok – mint, hogy csak vodka és romlott macskaeledel van a hűtőben –, épp oly érzékletesek a szereplők lelki világát követő jelenetek: teret nyernek a nehézségekkel küzdő lányok, nők gondolatai, valamint a környezetük segítségre irányuló törekvései; s e széles látószög mentén fokozatosan rajzolódik ki a párbeszéd, az egymásra figyelés és a barátság jelentősége.

A képregény pillanatok alatt rántja be olvasóját, aki időnként úgy érezheti, saját életének momentumait is viszontlátja a lapokon, és olyan felvetések sorakoznak előtte, amelyekre korábban nem volt rálátása. S mialatt terápiás élményt nyújt, a mű világa humorral és összekacsintásokkal is tűzdelt, olykor egy-egy könnycsepp elmorzsolására, máskor széles mosolyra indít. A Szedd össze magad szerethető és fontos alkotás, hazai megjelenése bravúros vállalkozás.

Infó:

Anna Krzton: Szedd össze magad

Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, 2021

Fordította: Kellermann Viktória