tüntetések;halálos áldozatok;Jair Bolsonaro;COVID-19;

- Tízezrek tüntettek Brazíliában Bolsonaro ellen

Az elégedetlenség fő oka az elégtelen járványkezelés, a féktelen erdőirtások, a terjedő erőszak és a fajgyűlölet.

Sok tízezren tüntettek a dél-amerikai államban Jair Bolsonaro brazil köztársasági elnök ellen. Több megmozduláson népirtással vádolták a jobboldali populista államfőt, mert nem vette komolyan a koronavírus-járványt, amelyben Brazíliában már több mint 450 ezren vesztették életüket országban, csak szombaton mintegy kétezren. Legalább kilenc városban az intenzíves ágyak 90 százaléka foglalt. Emellett az Amazonas esőerdőjének fokozatos megsemmisítésével is vádolják Bolsonarót. A tüntetők ezenfelül rasszistának tartják és azt vetik a szemére, hogy erőszakot szít a társadalomban.

Mint a Folha do Sao Paulo brazil napilap jelentette, országszerte 27 nagyvárosban vonultak utcára az emberek. Ugyanakkor a szervezők közlése szerint összesen 213 brazíliai és 14 külföldi városban adtak hangot elégedetlenségüknek a brazilok Bolsonaro politikájával szemben.

A maszkok használatára vonatkozó előírásokat túlnyomórészt megtartották, de akadtak csoportok, amelyek nem. Recifében a tüntetés tömegoszlatással ért véget, a rendőrség gumilövedékekkel és könnygázzal oszlatta szét a tömeget. Az ellenzéki Munkáspárt tanácsosát paprikaspray-vel támadták meg, miközben tárgyalni próbált a rendőrökkel.

A legtöbben Sao Paulóban vonultak utcára, mintegy 80 ezren tüntettek a szervezők becslései szerint. A Szocializmus és Szabadság Pártja (PSOL) elnökjelöltje, Guilherme Boulos is részt vett a megmozduláson. Mint fogalmazott, Bolsonaro legyőzése „közegészségügyi kérdés”. Arra az újságírói felvetésre, miért a járvány alatt tartják a megmozdulást, elmondta, hatalmas a különbség a Bolsonaro által tartott felvonulások és e rendezvény között, mert itt az emberek megtartják az egészségügyi előírásokat. A Munkáspárt elnöke, Gleisi Hoffman is megjelent a tüntetők között. Előzőleg, egy héttel korábban, Rióban tartottak Bolsonaro melletti megmozdulást mintegy 10-15 ezer résztvevővel. Az elnök beszédében bírálta a világjárvány visszaszorítására tett intézkedéseket, amivel nagy sikert aratott. Bolsonarón nem volt maszk, amint a mellette álló volt egészségügyi miniszteren, Eduardo Pazuello tábornokon sem.

Most szombaton Rio de Janeiróban körülbelül 10 ezren tüntettek Bolsonaro ellen. Hatalmas, Luiz Inacio Lula da Silva volt elnököt ábrázoló bábut vittek magukkal, amelyen a „Lula Free” felirat volt olvasható.

Hogy Bolsonaromiként is vélekedett a tüntetőkről, híven jellemzi, hogy a Twitterre egy képet tett fel, amelyen egy pólót szorongat. Ezen pedig ez a felirat látható: „halhatatlan, hajthatatlan”. Az elnök politikai halhatatlansága azonban igencsak kétséges. Március 17. óta egyetlen olyan közvélemény-kutatás sem látott napvilágot, amely őt látná az élen a jövőre esedékes elnökválasztás potenciális résztvevői közül. Mindegyik felmérés szerint a börtönt is megjárt baloldali politikus, Lula mondhatni rajt-cél győzelmet arat Bolsonaro felett, mert az első és a második fordulót is megnyeri. A Vox Pouli ügynökség például 19, a Datafolha 18, az Instituto Mapa szerint pedig az első felvonásban 10 százalékot verhet Bolsonaróra. Sokan attól tartanak, hogy hiába győzne Lula, Bolsonaro a hadsereg segítségével a hatalomban marad. 

A kormányfő és újdonsült felesége alaposan átverte a brit médiát. Úgy tettek, mintha jövő júliusban esküdnének, de valójában szombaton az oltár elé vonultak.