Tizenhárom parlamenti képviselő részvételével, élén egy szociáldemokrata és egy liberális politikussal alakult meg az Ibiza vizsgálóbizottság, azt követően, hogy egész Ausztria láthatta, ahogyan két kormányzásra készülő, szélsőjobboldali szabadságpárti képviselő próbálja a spanyol üdülőhely egy elegáns villájában Ausztria közvagyonát rátukmálni egy orosz oligarchának hitt nőre, akitől cserében médiabefolyást, hatalmat reméltek. A 2017-ben, rejtett kamerák előtt készült több órás provokáció következménye volt 2019-ben a néppárti-szabadságpárti kormány bukása, aztán egy átmeneti kormány felemelkedése, majd 2020. januárjától a ma is hatalmon lévő néppárti-zöld koalíció létrejötte Sebastian Kurz vezetésével.
A vizsgálóbizottság, amely a bukott koalíció korrupt ügyeit kezdte tavaly nyáron vizsgálni, messze túlnőtt eredeti keretein, számos politikusról, üzletemberről mutatta ki megvesztegethetőségüket, odáig, hogy végül eljutott a sokáig ártatlannak és érinthetetlennek hitt 34 éves kancellárig, Sebastian Kurzig is, akiről kiderítette, hogy egy évvel ezelőtt a bizottság előtt hamisan vallott. A történet mára közismert: Kurz, aki úgy ragadta magához a hatalmat ifjú elvbarátaival, hogy a régi néppárt „uramöcsém“, „kézkezetmos“ rendszerével akart leszámolni, titkon még az elődöknél is romlottabb eszközökkel osztogatta híveinek a hatalmat. A képviselők 2020. júniusában a néppártot finanszírozó Novomatic szerencsejátékcég nyomán bukkantak rá egy Thomas Schmid nevű, magas kereszténydemokrata körökben forgó férfiúra, aki hihetetlen gyorsasággal az állami vagyonügynökségnek megfelelő ÖBAG nevű intézménynek lett a vezérigazgatója, szemérmetlen fizetéssel és bónusszal, s még az is kiderült, hogy az ő ellenőrzésére hivatott felügyelőbizottságot is saját ízlése szerint válogatta össze.
A kancellártól a szokatlanul bátor képviselők anno azt akarták megtudni, milyen szerepet játszott a köreihez tartozó Schmid felemelkedésében. Előtte ugyanezt kérdezték a Kurz legbelsőbb bizalmasának tartott Gernot Blümel pénzügyminisztertől is. A megfigyelők szerint arrogánsan viselkedő miniszter folyamatosan nem emlékezett semmire, a kancellár udvariasabb válaszokat adott, de saját szerepét az ügyben a valóságosnál sokkal jelentéktelenebbnek állította be. Nem is lett volna ebből botrány, a politikusok így szoktak a kellemetlen kérdésekre reagálni, de a parlamenti bizottsággal szorosan együttműködő korrupciós ügyészség szakértői Schmid mobiltelefonjáról elveszettnek hitt beszélgetések tömegét mentették vissza. Az adatok pedig egyértelműen bizonyították, hogy Ausztria miniszterelnöke aktív szerepet játszott a barátjának nevezett Thomas Schmid kinevezésében, sőt az ÖBAG felügyelőbizottságának az összeállításában. Közben önfeledten bratyizva védencével és a szintén a csapathoz, vagy ahogy ők nevezték, a "család"-hoz tartozó pénzügyminiszterrel.
A néppárttal együtt kormányzó zöldek, akik a pillanatnyilag 12 százalékos erejükkel mellékszerepre kárhoztattak, az első perctől azt hangsúlyozták, hogy ők képviselik a morált, a tisztességes viselkedést a kormányban, legyen szó rendőrségi mutyiról, migránsok kiebrudalásáról, demokratikus intézmények, például az alkotmánybíróság védelméről. Pozíciójukat erősítette, hogy a kormányzás kezdetén megszerezték az irányítást az igazságügyi minisztériumban, amely alá a korrupciós ügyészség is tartozik.
De a természeti és társadalmi környezetet egyaránt tisztítani akaró zöldek nehéz helyzetben vannak: ha maradéktalanul kiállnak Kurzék korrupciói ellen, akkor bár el tudják érni a koalíció bukását, nagy valószínűséggel azonban ők eltűnnek a politikai süllyesztőbe, nem lesz olyan politikai párt, amely partnerségre lépne velük. A párt június 13-án kongresszust tart, itt dől majd el, hogy a Kurzzal együtt lavírozó Werner Kogler pártelnök, alkancellár vonala érvényesül-e vagy az egyenes derekúaké.
Az ellenzék legerősebb pártja, a szociáldemokrata azzal számol, hogy a kancellárt hamis tanúzással bíróság elé állítják, s ha bebizonyosodik bűnössége, akkor kénytelen lesz lemondani. Ismét előrehozott választásokra kerül majd sor. Kurz viszont saját számításait követi, szerinte ismét nyerni fog, a többség megbocsátja neki az egyelőre még bizonyításra váró „füllentését“. Az SPÖ megpróbálta kiharcolni a parlamentben, hogy az Ibiza-bizottság munkáját hosszabbítsák meg három hónappal, így a már félig-meddig feltárt visszaélések maradéktalanul lelepleződjenek. Többséget azonban nem tudott elérni, a kétlelkű zöldek nem támogatták a hosszabbítási javaslatot.
Kurz viszont alakot váltott, önmagát a covid elleni ausztriai küzdelem győzteseként prezentálja, aki most a járvány utáni gazdasági, társadalmi, kultúrális feltámadáson munkálkodik. Tudja, a szociáldemokraták nem egységesek, a Pamela Rendi-Wagner vezette központ ellen folyamatosan ágál a burgenlandi tartományi vezető, Hans Peter Doskozil. De a szabadságpártban is dúl a harc, az FPÖ elnökének, a kompromisszumokra hajló Norbert Hofernek a helyét a frakcióvezető Herbert Kickl is kinézte magának, ő pedig még a párt ma is legendásan tisztelt egykori vezetőjénél, Jörg Haidernél is jóval szélsőségesebb.