női kézilabda;Bajnokok Ligája;Győri Audi ETO KC;

2021-05-30 17:37:56

Fölényes győri siker a BL-bronzmeccsen

Az ötszörös győztes Győri Audi ETO KC bronzérmet nyert a női kézilabda Bajnokok Ligájában, miután 32-21-re legyőzte az orosz CSZKA Moszkva csapatát.

Két csalódott csapat találkozott egymással vasárnap a budapesti Papp László Sportarénában a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjének bronzmérkőzésén. A szereplők közül – Győr és CSZKA Moszkva – az oroszok voltak kedvetlenebbek és motiválatlanabbak. A Győr az első félidőben minden fontos kérdést eldöntött (18-8-ra 30 perc elteltével) és végül 32-21-re győzött.

„Nehéz volt lelkileg felkészülni erre a találkozóra – mondta a Sport TV-nek a pályafutása utolsó tétmeccsén szereplő győri klasszis, Görbicz Anita. - Örülök, hogy legalább a harmadik helyet sikerült megszerezni.”

Ez volt a győriek 57. BL-mérkőzése megszakítás nélkül, amelyen nem szenvedtek vereséget a rendes játékidőben, a francia Bresttel vívott és elbukott szombati elődöntőben 20-20 volt az állás 60 perc elteltével, és mivel a kétszer öt perces hosszabbítás sem döntött (22-22), jöttek a hétméteresek, ezt a párbajt azonban a vendégek bírták jobban idegekkel, 4-2-es sikerrel bejutottak a fináléba.

Pedig a győriek önmagukhoz képest visszafogott teljesítményük ellenére is megnyerhették volna a mérkőzést, ha Görbicz fél perccel a befejezés előtt egy gólos győri vezetésnél belövi a hétméterest.

Önmagában nem katasztrófa – más nagy csapatokkal is előfordul –, ha nagy csatában lemaradnak egy trófeáról. Győrben azonban nagyon kell vigyázni, hogy a csapat ne menjen tovább azon a rossz úton, melyen már korábban elindult, csak ennek idén lettek a pályán is érzékelhető következményei. A Brest nagyon jó játékosokból álló, egységes csapat volt, a győrieknél viszont világklasszisok léptek pályára, akik azonban nem alkottak egységet. A győri klubnál olyan események történtek – Danyi Gábor vezetőedző menesztése, borzasztó időzítéssel, szörnyű kommunikációval –, amelyek előrevetítették a BL-elődöntő elveszítését is. Danyi tíz évig dolgozott Győrben, három évig volt a csapat vezetőedzője, amellyel megnyerte a Bajnokok Ligáját, a bajnokságot és a Magyar Kupát, mindössze két vereséget szenvedett el, a bajnokságban kapott ki egy-egy alkalommal a Siófoktól és az FTC-től. Az sem volt titok, hogy nyáron Siófokra szerződik, de ez nem ok arra, hogy egyes győri vezetők bukott edzőként állítsák be a nyilvánosság előtt, még az FTC ellen a bajnoki címbe kerülő vereség után sem. Ezt akkor sem tehetik meg, ha nem esik jól nekik, hogy a szakember máshova szerződött. Távozásában komoly szerepet játszott a csapatra és rá nehezedő vezetői nyomás, amivel sokszor nehezebb volt megbirkózni a napi munkában, mint az ellenfelekkel a pályán.

A bajnoki cím mellett a BL-trófea is elúszott, maradt erre a szezonra a Győrnek a Magyar Kupa-győzelem, ami a klub anyagi lehetőségeihez, játékoskeretének erősségéhez képest rendkívül szerény eredmény.

Viszont nincsenek véletlenek, itt sem lehet kizárólag a balszerencsére fogni a kudarcokat. A győri klubnál vannak vezetők, akik nem tudnak felnőni ahhoz a szinthez, amit a csapat képvisel. A tudás hiányát, arroganciával, lekezelő viselkedéssel próbálják kompenzálni, ami folyamatos feszültséget generál a klub külső kapcsolataiban, és ez visszahat a csapat teljesítményére is.

A koronavírus-járvány Győrt sem kerülte el, de ez mindenkit sújtott. Pont ebben a helyzetben van kiemelt jelentősége az összefogásnak, egymás segítésének, bátorításának. A győri világklasszis játékosok is emberek, nem gépek, ha a folyamatos követelés mellett hiányzik a jó szó, az elismerés, akkor ez kiélezett pillanatokban üt vissza, például egy hétméteres-párbajban.

Arról nem beszélve, hogy a magyar kézilabda érdekeit mennyire szolgálja a győri modell? A Győr készíti fel a világversenyekre a norvég, holland világklasszisokat, a magyaroknak pedig csak epizódszerep jut.

Az idei Bajnokok Ligáját végül a norvég Vipers Kristiansand nyerte, miután a fináléban 34-28-ra győzött a Brest ellen.