környezetvédelem;Greenpeace;Energiaklub;EU-támogatások;

- Ne támogassák a környezetszennyezést

Az észak-magyarországi széntérség uniós támogatását nem további fosszilis beruházásokra, hanem a helyi kisvállalkozók, önkormányzatok, közösségek és hátrányos helyzetbe kerülő munkavállalók támogatására kellene költeni - vélik hazai környezetvédők.

Hat hazai környezetvédő szervezet szerint az Európai Unió Igazságos Átmenet Alapjából a szénipar által érintett három hazai megyére jutó 104 milliárd forintos támogatással nem szennyező nagyvállalatokat, hanem a szén kivezetésében és a zöld átállásban leginkább érintett helyi munkavállalókat, kis- és középvállalkozásokat (kkv), illetve közösségeket kellene segíteni - közölte az Energiaklub és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ). A civilek azt javasolják, hogy az ipari területek, bányák kármentesítését alapvetően az olyan szennyező vállalatok fizessék meg, mint például a Mátrai Erőmű és EU-támogatás csak ezen felül járna. (A Mátrai Erőmű tavaly került állami kézbe.)

Az Energiaklub, az Esély Labor Egyesület, a Greenpeace Magyarország, a Habitat for Humanity Magyarország, az MTVSZ és a Pécsi Zöld Kör a Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Baranya megyei méltányos átállás területi tervezésébe meghívott szakmai szervezetekként még véglegesítés előtt javaslatokat küldtek az illetékes minisztériumnak és megbízott tanácsadóknak. A terveket a Környezet- és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP+) mellékleteként a közeljövőben adja be a magyar kormány az Európai Bizottság felé. A 2021-27 közötti Igazságos Átmenet Alap (Just Transition Fund) nevű uniós forrás célja, hogy támogatást nyújtson a szén-dioxid-kibocsátás-mentesítésben leginkább érintett, társadalmi-gazdasági kihívásokkal küzdő szénipari térségeknek.

A szakmai szervezetek javasolják, hogy a megyékben érdemi tevékenységet folytató civil és szakmai szervezeteket, helyi közösségeket - a szabályoknak megfelelően - időben és ténylegesen vonják be a végrehajtásba, azaz a kiírások tervezésébe, véleményezésébe és a megvalósítás ellenőrzésébe. Indítványozzák a végrehajtási tervek és ütemezések nyilvánosságát is. A tervekben egyértelműen rögzíteni igénylik az olyan nem támogatható tevékenységeket, mint a fosszilis energiahordozókhoz kapcsolódó beruházások. (Az állam a Mátrai Erőműben gázblokkot tervez.) A megyei mellett települési szintű vizsgálatot, illetve szükséglet-elemzést is szorgalmaznak. Úgyszintén szükségesnek nevezik, hogy az alap elsősorban az alulról jövő kezdeményezésekre és a helyi kkv-kra, önkormányzatokra és közösségekre összpontosítson. Javaslatuk szerint azok a nagyberuházások, amelyek mégis járnának légszennyezéssel, csak kiemelkedő üvegházgáz-kiváltás céljából, az átmenetben hátrányosan érintettek bevonása mellett részesülhetnének támogatásban. Az ipari területek kármentésítését alapvetően az azt elszennyező nagyvállalatokkal kellene megfizettetni úgy, hogy támogatás csak az ezen felüli hasznosításra járna. A lakossági széntüzelés kiváltása mellett alapvetően a lakások hőigényét lenne szükséges lecsökkenteni mélyfelújítás, energiatanúsítvánnyal igazolt megújulók telepítésével és tanácsadással. Szorgalmazzák az intézkedések összehangolását, valamint az esetlegesen kárvallott munkavállalók bevonását átképzésük kereteinek mielőbbi meghatározásába.

Mégis nyomoznakA Gyöngyösi Járási Ügyészség hatályon kívül helyezte a rendőrség korábbi megszünető határozatát, így folytatják a nyomozást a Mátrai Erőmű területén tapasztalt 2019 végi környezetszennyzés kapcsán - tette közzé Facebook-oldalán a feljelentés mögött álló Kocsis-Cake Olivio párbeszédes képviselő. Mint emlékeztetett, két éve az erőmű környékén lakók orrfacsaró bűzre lettek figyelmesek, a környező patakokban pedig jelentős szennnyzést mértek. Többen rosszul lettek, környezetvédők pedig nagyarányú halpusztulást észleltek. A gyanú a Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől időközben állami kézbe került erőmű területén üzemelő, ám a kormányfői barát tulajdonában maradt, Viresol nevű keményítőgyárra terelődött. Azóta sok víz lefolyt a Dunán: Mészáros Lőrinc Mátrai Erőműve megkopasztottan, méregdrágán visszakerült az államhoz, de egy valami biztos, a felelősséget vállalni kell, legkésőbb pedig 2022-ben számolnia kell ezzel - fogalmaz az ellenzéki honatya. A független Szél Bernadett hasonló, tavalyi feljelentésére egyébként nem indult nyomozás.

A kedvezményes áfa az elviteles ételre és a kamatmentes gyorskölcsön is tovább segíti a családokat, a lakosságot és a vállalkozásokat június 1-től - közölte Tállai András.