A magyarok fogyasztása idén június 8-ára kimerítette a Föld azon erőforrásait, amelyekkel szilveszter éjfélig kellett volna gazdálkodnunk. A WWF Magyarország készített egy hazai adatokra épülő mobilalkalmazást, amellyel kiderül, az életmódunkkal milyen mértékben terheljük a Föld erőforrásait, és személyre szabva vezet a fenntarthatóság felé vezető úton.
Földünk erőforrásai végesek, és 1970 óta egyre kevesebb idő alatt fogyasztjuk el az egy évre elegendő erőforrásadagot. Idén a túlfogyasztás világnapja – az a nap, amikor az éves erőforrások kimerülnek – július 29-ére esik, azaz alig több mint fél év alatt „tapsolunk el” egyévnyi mennyiséget. Bár a világjárvány miatt 2020-ban ez a dátum augusztus második felére esett, már idén látszik, hogy nem sikerült tartósan megfordítani a trendet, és még mindig hihetetlenül pazarló életmódot folytatunk – olvasható a WWF Magyarország közleményében.
Magyarország még a globális átlagnál is rosszabbul teljesít: a hazai túlfogyasztás napja 2021-ben június 8-ára esik. Vagyis ha mindenki úgy élne, mint a magyarok, a Föld éves tartalékai már ezen a napon kimerülnének.
Ez a mértékű fogyasztás azt jelenti, hogy a bolygó erőforrásai és élővilága nem tud olyan ütemben regenerálódni, amilyen ütemben elhasználjuk azokat. Ahhoz, hogy ezt a dátumot minél későbbre tolhassuk, és Földünket és tartalékait gyermekeinknek, unokáinknak is megőrizhessük, komoly összefogásra van szükség. Bár számos törekvés meghaladja az egyén lehetőségeit – hiszen a vállalatok és kormányok zöldítésben és környezettudatosságban betöltött szerepe vitathatatlan –, de az egyes emberek is rengeteget tehetnek azért, hogy életmódjukkal, döntéseikkel kevésbé terheljék a bolygó erőforrásait, fogyasztásukkal pedig a vállalatokat és kormányokat is képesek befolyásolni.
A civil természetvédelmi szervezet a hazai túlfogyasztás napja alkalmából a Global Footprint Network magyarországi adataira épülő mobilalkalmazást készített, amellyel megtudhatjuk, hogy a jelenlegi életmódunk milyen mértékben meríti a Föld erőforrásait, vagyis mekkora az ökológiai lábnyomunk. A WWF Léptem applikáció konkrét tippekkel, kihívásokkal és push üzenetekkel vezeti a felhasználót a fenntarthatóság útján.
Az alkalmazás először kiszámolja a lábnyomunkat hazai viszonylatban, valós itthoni adatokra támaszkodva, és tippeket ad a csökkentésére. Nincs két egyforma ember, így két egyforma életvitel sem: van, akinek az étkezése fenntartható, de a közlekedése már nem annyira. Másnak a vásárlási szokásain vagy az energiafogyasztásán kellene változtatnia. Az applikációban a fogyasztási szokásokat egyszerűen, csúszkák segítségével lehet megadni, a kapott eredmény és egy nagy elhatározás után mindenki ott változtathat, ahol igazán kell: egymásra épülő fenntarthatósági tippeket kaphat az élet különböző területeire fókuszálva, és izgalmas kihívások segítségével válhat egyre tudatosabb fogyasztókká – ezzel védve bolygónkat és példát mutatva másoknak is. Az applikációban időről időre megjelennek friss kihívások, kezdetnek például a húsimádók, vízpazarlók és kávéfüggők választhatnak tematikus kihívásokat maguknak.
„A tudomány világosan fogalmaz: ahhoz, hogy az 1,5 Celsius-fokos felmelegedési limitet tartani tudjuk, drasztikus változtatásokra van szükség, amit egyszerűen már nincs időnk tovább halogatni. Ki kell lépnünk a komfortzónából, ami sosem egyszerű feladat. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani a mobilalkalmazással, ami egyrészt megmutatja, hogy melyek azok a fogyasztási szokásaink, amelyeken mindenképpen változtatni kell, másrészt pedig bátorítást nyújt a változáshoz” – idézte a közlemény Harmat Ádámot, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás programjának vezetőjét.