A fővárosiak elsöprő többséggel utasítják el a kínai egyetem építését a Diákváros helyén. A hitelfelvételt pedig még azon kevesek sem támogatják, akik esetleg egyetértenének a Fudan budapesti campusának felhúzásával – derült ki az ellenzéki pártok által szervezett konzultációból.
Mint ismeretes a budapesti lakcímmel rendelkezők 10 napig adhatták le voksaikat a Baranyi Krisztina által eleve „négy nemes szavazásként” meghirdetett konzultáción. A ferencvárosi polgármester előzetes várakozását igazolva a szavazók 94-97-99-99 százalékban utasították el, hogy kínai egyetem épüljön a Diákváros számára kijelölt IX. kerületi 135 hektáros terület java részén, amely ugyan közpénzből működne, de a magyar diákok is csak többmilliós tandíj befizetése után vehetnének részt a képzéseken. Azt pedig gyakorlatilag minden válaszadó eladó elutasította, hogy minderre a magyar állam hitelt vegyen fel vagy közpénzt költsenek rá.
Nagy örömömre szolgált ez az eredmény, amely alátámasztotta, amit korábban gondoltunk erről a beruházásról – mondta Baranyi Krisztina, aki hozzátette: a konzultációt érvként fogják felhasználni az Országgyűlésben a Fudannal kapcsolatban benyújtott két törvényjavaslat plenáris vitájában.
A kormány ugyanis a tüntetés utáni nagy ígérgetés ellenére sem vonta vissza a telkek ingyenes átadásáról, illetve az egyetemet működtető alapítvány létrehozásáról szóló javaslatait. Így amint lefújják a veszélyhelyzetet az ellenzéki erők helyi és országos népszavazást kezdeményeznek, amelynek eredménye már a jog erejével köti az Orbán-kormányt.
A konzultáció részletes eredményét Madarász Csaba, a szavazást lebonyolító aHang munkatársa ismertette. Eszerint összesen 30505 budapesti nyilvánított véleményt, 44 százalékuk a korábban megszokottnál kissé bonyolultabb, ügyfélkapus regisztrációt is igénylő mobilapplikáción keresztül. A város forgalmasabb pontjain felállított sátrakban QR kódos rendszeren keresztül történt a voksolás. A legfelkapottabb helyszínnek a Széll Kálmán tér, a Blaha Lujza tér és a Móricz Zsigmond tér bizonyult.
Mint kiderült: a konzultációt az őszi ellenzéki előválasztások főpróbájának tekintik, a most alkalmazott azonosítási, szavazatszámláló és lebonyolítási technikákat fogják akkor is használni.
Jó kísérleti terep volt ez a demokrácia következő ünnepére, az előválasztásokra, sok tapasztalatot gyűjtöttünk a szakmai együttműködés terén – jelentette ki Karácsony Gergely főpolgármester, ellenzéki miniszterelnök-jelölt, aki úgy vélte, hogy ez a szavazás is jól mutatja, hogy az ellenzék képviseli a magyarok 99 százalékát. A politikus szerint a kormány korábbi magabiztos kommunikációja megbicsaklott, Orbán Viktor pedig újra kijelentette, hogy nem valósul meg Budapesten olyan projekt, amit a fővárosiak nem támogatnak. Itt a válasz: a budapestiek nem akarnak kínai egyetemet a Diákváros helyén.
Egy újabb szószegés persze jól illeszkedik a többihez. De mindent eszközt - beleértve a népszavazást is megragadunk-, hogy a Fudan helyett a Diákváros épüljön fel Ferencvárosban – emelte ki Karácsony Gergely, aki fontosnak tartja Budapest és a vidék összefogását ebben az ügyben is, hiszen a hitelt nem csak a fővárosiaknak, hanem mindnyájunknak kell fizetni. A főpolgármester szerint a fideszes többségű parlament által most elfogadni készülő két törvény ugyan újabb lépés a Fudan megvalósítása felé, de ez még nem teszi visszafordíthatatlanná a projektet, így még időben vannak a beruházás leállításával.