A NATO hétfői, egynapos csúcstalálkozója új fejezetet nyit a transzatlanti együttműködés megerősítésében az Oroszország és Kína jelentette biztonsági kihívások közepette – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben hétfőn. A 30 államot tömörítő brüsszeli székhelyű észak-atlanti szervezet csúcstalálkozójára érkezve hangsúlyozta:
Jens Stoltenberg szerint a szövetségnek közös választ kell adnia Kína gazdasági, politikai és katonai megerősödésére is, mert Kína nem osztja a NATO által képviselt értékeket.
A szövetséges országok vezetői a csúcstalálkozón stratégiai nyilatkozatot fognak elfogadni Kínával kapcsolatban, és a főtitkár reményei szerint félreteszik a megosztottságot, különösen abban, hogy „a közös biztonsági kihívások kezelése további forrásokat igényel”.
A NATO-csúcsra érkező szövetséges vezetők közül Angela Merkel német kancellár azt várja, hogy az európai szövetségesek megerősítik együttműködésüket az NATO-csúcson első alkalommal részt vevő amerikai elnökkel a jelentkező kihívások kezelésének sikere érdekében. A német kancellár szerint olyan témákat vitatnak meg, mint az Oroszország és Kína jelentette, egyebek mellett a kibertérben jelentkező kihívások. Kiemelte:
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a Kína megerősödése jelentette kihívásokkal a szövetségeseknek közösen kell megbirkózniuk. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az ázsiai ország megerősödése lehetőségeket is tartogat, és bár egyelőre nem mutatkozik javulás London és Moszkva kapcsolataiban, a dolgok jobbra fordulhatnak.
Emmanuel Macron francia elnök a Twitteren közzétett üzenetében fontos találkozónak nevezte a NATO-csúcsot, az összetartozás fontosságára figyelmeztetett és hangsúlyozta, hogy meg kell erősíteni a szövetségeseket összekötő értékeket, a szövetség alapját képező szabályokat és elveket.
Az észak-atlanti szövetség egynapos csúcstalálkozóján a tagállamok vezetői között részt vesz Joe Biden amerikai elnök is, akitől például a brit miniszterelnök szerint is azt várja, hogy „kemény és világos üzeneteket” közvetít majd Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. A tanácskozáson egyébként Oroszország, Kína mellett a klímaváltozás és a kibertámadások is a fő témák között szerepelnek.