Miután a kormányfő kihirdette, hogy vége a járványnak, majd a beoltatlan hárommillió potenciális betegért aggódott, és miközben több ezren szurkolói menetben indultak a Puskás Arénába, addig Orbán Viktor már a „30 éve szabadon” című rendezvényen a szovjet csapatok kivonulásának évfordulójára emlékezett a Pesti Vigadóban.
Megszoktuk, hogy a kormányfő csúsztatásokkal, saját szerepét túlméretezve beszél a rendszerváltozásról. Reagant emlegeti, de szava sincs Gorbacsovról, a rendszer belső ellenzékéről, az MSZMP reformköreiről. Emlékezetkiesés, retorikai tévelygés is lehetne, ha nem következne belőle az, ami. Hogy csak a nemzetállamok Európájában hisz, mert "nincs európai démosz" - olyan közös kulturális-politikai örökség, amely a földrész valamennyi nemzetét összefogja -, s ebből jön a közvetlenül választott népképviselet, az Európai Parlament kiátkozása. Az "európai birodalomtól" a hideg rázza ki a kormányfőt, de az nincs ellenére, hogy e "birodalom" helyett keleten keressen otthont a nemzetnek.
Aztán jön a hét tézis, hogyan képzeli el ő EU átalakítását, amit hamarosan a parlamenttel is elfogadtat.
1. Robogunk egy birodalmi jellegű EU felé, nemzetek helyett brüsszeli szuperállam épül. A birodalom építése a demokrácia hiánya, mi pedig a nemzeti demokráciák demokráciáját akarjuk. Mi, nemzeti demokraták állunk szemben a demokrácia brüsszeli ellenfeleivel.
2. Brüsszelt ma azok irányítják, akiknek az integráció öncél, ezért akarnak minden hagyományt, értéket felülírni, és támadják a természetes közösségeket, nemzeteket, régiókat, a keresztény-zsidó egyházakat és a családokat. Ki kell törölni az unió alapszerződéséből a minél szorosabb együttműködésről szóló „ever closer union” kifejezést.
3. Brüsszel kiszervezte és kijátszotta a Soros-hálózatoknak és az amerikai demokratáknak az Európai Bizottság irányítását, melyet politikai testületté alakítottak. Jogállamisági jelentéseket készíttetnek az NGO-kon keresztül, amelyek Soros hálózatához tartoznak, és ezek alapján minősítik és büntetik azokat, akik nem tetszenek nekik. Ez visszaélés a hatalommal!
4. Közös gazdasági siker nélkül az EU szét fog esni, de Brüsszel csak kioktat, fenyeget, kényszerít, büntet, szétveri saját magát.
5. Veszélyes kihívások állnak előttünk: járványok, migráció, pandémia. A siker feltétele az európai demokrácia helyreállítása, ezért új intézményt kell létrehozni a tagállamok alkotmánybíróságainak bevonásával.
6. Az Európai Parlament zsákutca, csak saját magát képviseli, ezért jelentősen növelni kell az nemzeti parlamentek szerepét, az EP-be az nemzeti parlamentek delegáljanak képviselőket!
7. Szerbiát fel kell venni az EU-ba.
Vak, aki Európa-párti fordulatot lát ebben. Mi azt, hogy Orbán meghirdette egy új EP-frakció alapelveit. Ha pedig ez nem sikerül, akkor kimondta, miért lépteti ki Magyarországot az Unióból
Mi történt a mi Uniónkkal? - kérdezte. Megfertőzte a populista nacionalizmus. Sok baj van az EU-val, de ezek megoldásához a legkevésbé Orbán szabadságharcosaira van szükség.