Az Egyesült Államok és az Európai Unió „agresszív” politikája miatt erősödik a bizalmatlanság Európában – vélekedett Vlagyimir Putyin orosz elnök egy kedden Németországban megjelent írásában, amely szerint
A Die Zeit című liberális német hetilap hírportálján a Szovjetunió elleni náci hadjárat kezdetének 80. évfordulója alkalmából közölt vendégkommentárban az orosz államfő úgy vélte, hogy a Vörös Hadsereg „hősei” nemcsak szülőföldjük függetlenségét és méltóságát védelmezték, hanem „megmentették Európát és az egész világot a rabszolgaságtól”, és nem azért léptek német földre, hogy bosszút álljanak a németeken, hanem hogy „beteljesítsék nagy és nemes felszabadító küldetésüket”.
„A világháború szörnyűségei ellenére az európai nemzeteknek sikerült visszatérni a kölcsönös bizalomhoz és tisztelethez, és elindultak az integráció felé, hogy lezárják a huszadik század első felének európai tragédiáit” – írta Vlagyimir Putyin.
Kiemelte: „reméltük, hogy a hidegháború vége győzelem lesz egész Európának, és megvalósul a Lisszabontól Vlagyivosztokig egységes kontinens eszméje”. Oroszország éppen ebben a szellemben, a közös értékek és érdekek által összetartott nagy Európa kiépítésének logikája alapján igyekezett formálni kapcsolatait az európaiakkal.
„Azonban egy más megközelítés érvényesült, amelynek alapja a konfrontációra építő hidegháborús relikvia, a NATO bővítése” – fejtette ki Vlagyimir Putyin, rámutatva, hogy öt bővítési hullámban 14 új tagot vettek fel a szervezetbe, köztük egykori szovjet tagköztársaságokat.
Úgy vélte, az erősödő bizalmatlanság fő oka a katonai szövetség kiterjesztése keletre, azaz Oroszország határai felé. Hozzátette: sok ország ultimátumot kapott, választania kellett a kollektív Nyugat és Oroszország között. Ennek az „agresszív politikának” a következményeit szemlélteti a 2014-es „ukrajnai tragédia”, amelyben Vlagyimir Putyin szavai szerint Európa tevőlegesen támogatott egy „fegyveres, alkotmányellenes államcsínyt” Ukrajnában.
„Ugyanakkor Oroszország mindennek ellenére továbbra is nyitott a fair és kreatív együttműködésre” – fejtette ki az orosz elnök.
A Putyin által vezetett Oroszország 2014-ben annektálta a Krím félszigetet, egy államközi egyezménnyel az orosz föderáció része lett. Az orosz elnök történelmi pillanatnak, a nemzetközi közösség jogsértésnek tartotta a csatlakozás lehetővé tevő referendumot.
Idén augusztusban nagyszabású ünnepséget tartanak Ukrajnában az ország függetlenségének 30. évfordulóján. Az eseményre Orbán Viktort és feleségét, Lévai Anikót, Áder János köztársasági elnököt, valamint házastársát, Herczegh Anitát is meghívta Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij ukrán elnök. Ráadásul az augusztus 23-24-én Kijevbe tervezett rendezvénysorozat nem egy szokványos protokoll-esemény lesz, mivel ez lesz az első kerek évforduló a Krím-félsziget és Kelet-Ukrajna 2014-es orosz megszállása óta. Zelenszkij elnök a megemlékezések mellett egy Krím Platform nevű csúcstalálkozót is szervez majd, hogy Oroszország felé demonstrálja: a nemzetközi közösség szilárdan kiáll Ukrajna területi integritása mellett és nem ismeri el a félsziget bekebelezését.