A diplomatát három hónapja hívták haza „konzultációra”, miután Joe Biden amerikai elnök egy tévéinterjúban igennel válaszolt arra a kérdésre, gyilkosnak tartja-e Vlagyimir Putyint. A washingtoni Wisconsin sugárútnak a nagykövetség épülete előtti szakaszát 2018-ban nevezték el Borisz Nyemcovról, az orosz ellenzék leginkább „kormányképes” alakjáról, akit a Kreml közvetlen közelében lőttek agyon. Ezekben a napokban Antonov amerikai kollégája, John Sullivan is visszautazik Moszkvába, s ezzel a két ország viszonya látszólag túljut a holtponton.
A látszat azonban csal. Bár a nagyköveteknek szerepük lehet a bizalmat erősítő alsóbb és középszintű tárgyalásokon, visszatérésük legfeljebb egy hosszú folyamat kezdete. Az első feladat a Biden és Putyin genfi csúcstalálkozója után kiadott közös közleményben említett „stratégiai stabilitás” meghatározása lehet. Maga a kifejezés arra vonatkozik, hogy egyik fél sem épít olyan nukleáris fegyvereket, amelyekhez hasonlókkal a másik nem rendelkezik, illetve nem törekszenek a másik nukleáris válaszcsapási képességének kiiktatására. Az ördög azonban a részletekben van és a diplomatáknak mihamarabb meg kell kezdeniük a párbeszédet egy később akár új kétoldalú fegyverzetkorlátozási megállapodáshoz vezető tárgyalássorozatról.
Ebből a szempontból akár kedvező jel is lehetne, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter egyhetes európai körutazást kezdett. Ennek azonban nincs közvetlen köze az Oroszországgal remélhetőleg újrainduló párbeszédhez. Blinken előbb Berlinben vesz részt a Líbiáról tartandó konferencián, majd Emmanuel Macron francia államfővel tárgyal Párizsban, illetve Rómában elnököl az Iszlám Állam felszámolására szövetkezett „globális koalíció” találkozóján, ellátogat Ferenc pápához a Vatikánba, végül a dél-olaszországi Bariban és Materában a G20 külügyminiszteri értekezletével zárja a programot. Ez utóbbi alkalom elvben lehetőséget ad az orosz partnerével, Szergej Lavrovval való kétoldalú tárgyalásra, de erről még se Moszkvában, se Washingtonban nem tettek bejelentést. Ezzel szemben Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerint az USA újabb szankciókat tervez az Alekszej Navalnij megmérgezésében szerepet játszó orosz személyek ellen, ami aligha fogja enyhíteni a feszültséget.