Tizenöt percenként hal meg egy nő valahol a világon illegális abortusz szövődményei miatt. Ez nagyjából 60 ezer haláleset évente, amit az abortusztilalom idéz elő. A terhességmegszakítás okozta halálesetek és súlyos sérülések szinte mind megelőzhetők volnának szexuális nevelés, fogamzásgátlás és biztonságos, törvényes eljárások segítségével.
Európában óriási haladást értünk el, köszönhetően a feminista mozgalomnak. Málta azonban továbbra is minden körülmények között tiltja az abortuszt, Lengyelország pedig csak akkor engedélyezi a terhesség megszakítását, ha az anya életét veszélyezteti, vagy nemi erőszak következménye. Aggasztó, hogy a nők jogai elleni támadások egyre nagyobb lendületet kapnak. Ezek aláássák a jogaikat és veszélyeztetik az egészségüket. A szélsőjobboldali aktivisták és a gender ellenes mozgalmak nem viselik el, hogy a nők egyre függetlenebbek és egyre nagyobb a befolyásuk. A törvényes abortuszhoz való jogot támadjak a legjobban. Az Európai Parlament baloldali tagjaiként minket is számos támadás ért.
Lassan egy évtizede már, hogy kezdeményeztünk egy európai parlamenti állásfoglalást, amely elérhetővé tette volna a törvényes és biztonságos terhességmegszakítást az EU egész területén. Az abortuszellenes szervezetek dühösen reagáltak. Elárasztottak bennünket petíciókkal, fenyegetésekkel, közösségi médiatámadásokkal és spam e-mailekkel, amelyek mind arra szólították fel az EP-képviselőket, hogy utasítsák el a határozatot. Voltak, akik több mint 80 ezer e-mailt kaptak a szavazás előtti napokban! Ez a hatalmas abortuszellenes kampány kisiklatta a kezdeményezésünket. Végül egy konzervatív határozatot fogadott el a Parlament, amely kimondja, hogy a szexuális és reproduktív egészség és jogok nemzeti hatáskörbe tartoznak.
Most csütörtökön van esélyünk ezt korrigálni, és egyértelműen kiállni az európai nők mellett. Az EP eheti állásfoglalásban világossá tesszük, hogy a szexuális és reproduktív egészségvédelem emberi jog, ezért mindenki számára biztosítani kell, megkülönböztetés nélkül. Támogatjuk a szexuális oktatást az általános és középiskolákban, és szorgalmazzuk a fogamzásgátlókhoz, valamint a biztonságos és törvényes abortuszhoz való hozzáférést. A XXI. században minden európai nőnek joga van dönteni a saját testéről. Az orvosi ellátáshoz való hozzáférés és a reproduktív jog nem ideológiai, hanem egészségügyi kérdés. Itt az ideje, hogy a nemzeti kormányok eltávolítsák a törvényes abortusz akadályait.
Nyolc évvel ezelőtt az ellenünk irányuló átfogó mozgósítás megtanított minket arra, hogy a nehezen megszerzett jogok nem tartanak örökké. Mindig lesznek olyanok, akik vissza akarják venni őket. Láttuk ezt Lengyelországban, amikor az ultrakonzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kormány lépéseket tett a kiskorúak szexuális nevelésének bűncselekménnyé nyilvánítása érdekében, és vényhez kötötte az „esemény utáni” tablettához való hozzáférést. Tavaly, a világjárvány közepén, a PiS által ellenőrzött bíróság olyan határozatot hozott, amely lényegében megtiltotta az abortuszt, még abban az esetben is, amikor súlyos magzati rendellenességek merülnek fel. Bátor lengyel nők százezrei vonultak az utcára a „soha nem hagyunk magadra” üzenetet hangoztatva. Addig nem nyugszunk, amíg a lengyel nők nem élvezik ugyanazokat a jogokat, mint a franciák, a spanyolok vagy a belgák.
A világjárvány során sok nőtől és lánytól megtagadták a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátást világszerte, mivel azt helytelenül másodrendű fontosságúnak tekintették. A pandémia elején a magyar kormány szinte minden műtéti abortuszt felfüggesztett, és betiltotta a nem életmentő beavatkozásokat. Míg például Franciaország és Portugália megkönnyítette az abortusz eljárásokat, az országok többségének válasza vagy túl kevés volt, vagy túl későn érkezett.
A jogi korlátozások nem eredményeznek kevesebb művi terhességmegszakítást. Inkább arra kényszerítik a nőket, hogy életüket kockáztassák azzal, hogy veszélyes és törvénytelen szolgáltatásokat vesznek igénybe. A Guttmacher Intézet szerint az abortusz aránya az azt tiltó országokban 37/1000 fő, míg az abortuszt engedélyező országokban 34/1000 fő. Szinte nincs különbség. Az EU-ban a nők gyakran más tagállamokba utaznak terhességmegszakításra. Ez azonban csak a jobb módúak számára elérhető lehetőség, ezért az abortusz ellenes rendelkezések ismételten a legszegényebbeket sújtják a legjobban.
Csak a megbízható szexuális oktatás és a fogamzásgátláshoz való általános hozzáférés csökkentheti az abortuszokat. Tavaly a fogamzásgátló tabletta 60 éves lett. Népszerű Európában, de csak Franciaországban és Belgiumban működik megfelelő visszatérítési rendszer. Fontos, hogy a többi tagország is kövesse őket. Kellenek új fogamzásgátló módszerek is, beleértve a férfiak fogamzásgátlóit. Szükségünk van magas színvonalú szexuális oktatásra is, hogy gyermekeink egészségesen és pozitívan álljanak hozzá a testükhöz, szexualitásukhoz és párkapcsolataikhoz. Elítéljük a legújabb magyar törvényeket, amelyek betiltják az iskolákban a homoszexualitásról és a nemváltásról szóló tartalmak terjesztését, mivel ez megbélyegzi az amúgy is sebezhető LMBTI-közösséget. Emellett meg kell kétszereznünk erőfeszítéseinket a nők elleni erőszak elleni küzdelemben.
Olga Tokarczuk Nobel-díjas lengyel író szerint „Az anyaságnak csak úgy van értelme, ha az anyává válásról a szabad és felelős választás jogával rendelkező egyén dönt. Az olyan államot, amely állampolgárai felének teste, egészsége és élete feletti döntési jogot követel magának - totalitárius államnak nevezzünk." Azok, akik ma hangosan támadnak minket, valójában a nőket és a döntéshez való jogukat támadjak. Uralkodni akarnak a nők felett és korlátozni a szabadságjogaikat. Ezúttal nem fognak megfélemlíteni minket. Ezúttal bízunk abban, hogy az Európai Parlament határozottan kiáll a nők jogai mellett.