Európa;Izrael;koronavírus;delta variáns;

Képünk illusztráció

- Már a szomszédainknál támad a koronavírus delta variánsa

Európában egyelőre csak tartanak a kormányok a járvány újbóli fellángolásától, Izraelben az már valóság.

 Ukrajnában ketten már megbetegedtek a koronavírus egyik legveszélyesebb, először Indiában megjelent delta variánsától – mondta el Olekszij Danyilov (RNBO), az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára a TSZN hírtelevíziónak. 

„Egy 66 éves anya és 16 éves gyermeke nemrég tért vissza Oroszországból Ukrajnába, és betegek lettek. A laboratóriumi teszt kimutatta náluk a koronavírus delta variánsát. Kórházban vannak, állapotuk jelenleg stabil”– tette hozzá.

Az ukrán külügyminisztérium azt tanácsolta az ukrán állampolgároknak, hogy egészségük védelme érdekében lehetőleg ne utazzanak Oroszországba, Indiába, Nagy-Britanniába és Portugáliába, vagyis azokba az országokba, ahol a vírus delta variánsának jelentős terjedését észlelték.

Ukrajnába jelenleg a külföldiek beutazhatnak nemcsak 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel, hanem ugyanilyen gyorsteszttel, illetve a koronavírus elleni teljes beoltottságot igazoló dokumentummal is. Ugyanakkor az orosz Szputnyik V védőoltást Ukrajna nem ismeri el. Szükség van még ezen felül Ukrajnában érvényes és a koronavírus kezelésére is kiterjedő egészségügyi biztosításra.             

Szlovákiában ugyancsak kimutatták a delta variáns jelenlétét egy laboratóriumi vizsgálat során. A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség szerdán a szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) közlésére hivatkozva azt írta:

„A személy, akinél a vírus delta variánsát kimutatták, jelenleg házi karanténban van, nem igényel kórházi ellátást, és az elérhető információk szerint nem volt közeli kapcsolatban más személyekkel”– közölte Ján Mikas országos tisztifőorvos.

Az esettel összefüggésben először olyan információk kerültek nyilvánosságra, hogy a delta variánst egy Szentpétervárról érkezett és ott egy futball mérkőzésen részt vett személy mintájában mutatták ki. Ezt később az ÚVZ cáfolta.

A szlovák kabinet döntést hozott arról is, hogy ugyancsak elajándékoz vagy eladásra kínál fel 160 ezer adagot a Szputnyik V koronavírus elleni oltóanyagból a Nyugat-Balkán országainak.

Déli szomszédaink közül viszont Horvátországban Vili Beros egészségügyi miniszter attól tart, hogy az alacsony átoltottság veszélyezteti a turisztikai idényt. A kabinet szűkebb körű ülését követőe a tárcavezető kiemelte:

„olyan országokkal kell versenybe szállni, mint Olaszország, ahol 62 százalék, Portugália, ahol 52 százalék és Görögország, ahol 49 százalék az átoltottság, és mind megelőzik a 43 százalékkal lemaradt Horvátországot”.

Nikolina Brnjac turisztikai miniszter viszont biztonságosnak mondta Horvátországot, s szerinte ezt az is bizonyítja, hogy az elmúlt hosszú hétvégén 330 ezer turista érkezett az országba.  Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a turisztikai idény miatt minél több embernek be kell oltatnia magát, hogy ne kerülhessenek olyan helyzetbe, mint Portugália, ahol elkezdett terjedni a koronavírus sokkal veszélyesebb változata, a delta variáns, és le kellett zárni az ország egy részét. 

„Lengyelország a koronavírus új variánsainak megjelenése miatt szerda éjféltől tíznapos karantént rendel el a schengeni övezeten kívüli országokból érkezők számára”– jelentette be Waldemar Kraska egészségügyi miniszterhelyettes.

Sajtóértekezletén közölte: a napi fertőzöttségi adatok szerint Lengyelországban is szaporodnak a koronavírus új típusú, gyorsabban terjedő variációi. Hozzátette, az elkülönítés tíznapos, de hét nap eltelte után lehetséges a feloldása, amennyiben az adott személy vírustesztje negatív eredményt mutat.

A lengyel egészségügyi tárca már kedden bejelentette a szerdától kötelező karantént az Egyesült Királyságból érkezők számára, addig csak az Indiából, Brazíliából és a Dél-Afrikából érkezőkre vonatkoztak az ilyen előírások. A schengeni övezetből érkezők akkor nem kerülnek karanténba, ha beoltatták magukat, illetve ha negatív vírusteszteredménnyel rendelkeznek, vagy felgyógyultak a Covid-19-ből.

Időközben Franciaországban a koronavírusnak a fertőzőbb delta variánsa immár az új pozitív esetek 9-10 százalékát érinti, s jelentősen teret nyert az előző héthez képest. Gabriel Attal kormányszóvivő a szerdai kormányülést követően ugyanakkor elmondta, a napi esetszám összességében továbbra is csökkendő tendenciát mutat. Mint ismertették:

„Az új vírusvariáns területi megoszlása nagyon különböző: míg a párizsi régióban 12-13 százalékát adja az új fertőzéseknek, a délnyugati Landes megyében 70 százalékát teszi ki.”

Izraelben viszont ismét erősödik a koronavírus-járvány, és megjelent a vírus fertőzőbb és veszélyesebb delta változata – jelentette a helyi média szerdán. A hét elején növekedésnek indult az új koronavírus-fertőzöttek száma, már két egymást követő napon több mint száz új vírushordozót azonosítottak: az egészségügyi minisztérium honlapjának jelentése szerint hétfőn 125-öt, kedden 110-et.

„A fertőzési együttható szerdára 1,55-re nőtt, azaz minden száz fertőzött ember átlagosan 155 embernek adja át a vírust, vagyis növekszik a fertőzöttek száma”– húzták alá.

Naftali Bennett miniszterelnök a Ben Gurion repülőtéren tartott, minden helyi TV-csatorna által közvetített kedd esti beszédében arra kérte az izraelieket, hogy idén ne utazzanak külföldre, nyaraljanak az országban, hogy kevesebb eséllyel kerüljenek be külföldről az újabb vírusváltozatok.

Bennett azt javasolta, hogy zárt térben, s különösen a zsúfoltabb helyeken térjenek vissza a maszkviseléshez, és a járvány erősödése miatt a kormány újraalakítja a koronavírus ügyeivel foglalkozó, különleges koronakabinetet.

Az izraelieknek megtiltották az utazást hat országba, Oroszországba, Indiába, Dél-Afrikába, Mexikóba, Brazíliába és Argentínába, s kilépéskor írásban kötelezniük kell magukat, hogy nem utaznak ezekbe az országokba. Ha mégis megteszik, igen súlyos, ötezer sékeles (mintegy félmillió forintos) bírságot kell fizetniük.

Az eredeti, 900 oldalas, „A népért” címet viselő törvénycsomag reménytelenül elhasalt a szenátusban.