Kína;Hongkong;sajtószabadság;

2021-06-24 21:00:00

Fájdalmas búcsú egymillió példányban

Az Apple Daily a hongkongi közvélemény szemében az egyik legmegbízhatóbb újságnak számított.

Már ma kora hajnalban tömegek sorakoztak fel a hongkongi újságárusok előtt, hogy megvásárolják a hatósági vegzálás hatására bezárásra kényszerülő demokráciapárti Apple Daily legutolsó számát. Akkora volt az érdeklődés, hogy 7,5 milliós kínai metropoliszban reggel fél kilenckor szinte minden kioszkban elfogyott a lap - hiába nyomtattak a szokásos 80 ezer helyett egymillió példányt belőle. A címlapon egy fotó szerepel, amelyen a szerkesztőség tagjai fájdalmas búcsút vesznek a néhány száz támogatótól, akik a zuhogó eső dacára az irodaház előtt összegyűltek, hogy támogatásukról biztosítsák a munkájukat elvesztő újságírókat.

Sokan tartották nagy becsben, mert - a hongkongi napilapok közül egyedülálló módon - kész volt nyíltan bírálni a helyi és a pekingi vezetést. Éppen ez okozta a vesztét: a rendőrség a lapban közzétett kritikus hangvételű tartalmakra hivatkozva múlt héten őrizetbe vette a kiadó és a szerkesztőség vezetőit, illetve befagyasztotta a kiadóvállalat bankszámláit. A hatóságok már ezelőtt megingatták az Apple Daily anyagi helyzetét, amikor májusban zárolták az alapító-tulajdonos, Jimmy Lai vagyonát. A médiamogult, ahogyan az újság más vezetőit, a nemzetbiztonsági törvény megsértésével, külföldi erőkkel való összejátszással vádolják. Ítélet egyikük ügyében sem született, ám már a puszta gyanúsítás elegendő volt ahhoz, hogy ellehetetlenítsék a szerkesztőség működését. A kiadóvállalat hétfőn még úgy tervezte, pénteken dönt a lap sorsáról, ám a folyamatot meggyorsította, hogy a véleményrovat egyik vezető publicistáját szerdán őrizetbe vették. A vezetőség úgy határozott, hogy a munkatársak védelme érdekében már aznap lehúzzák a rolót. A 26 évig működő újság szerda éjfélkor digitális formában teljesen megszűnt létezni: a holnapjáról a teljes archívumot elérhetetlenné tették, összes közösségi médiás fiókját megszüntették és a mobilalkalmazásából is eltűnt minden tartalom.

Az Európai Unió szerint ez az eset is megmutatta, hogy a hongkongi nemzetbiztonsági törvényt a sajtó- és véleményszabadság elfojtására használják fel. Kína visszautasította a kritikákat, a “belügyekbe való beavatkozásként” értékelve azokat. A hongkongi kormány illetékesei állítják, hogy a városban senki sem kerülhet bajba a “rendes” újságírói munkáért, bár azt továbbra sem tisztáztuk, hogy az Apple Daily pontosan mely cikkeivel vétett a törvények ellen. A fogadkozások ellenére azonban minden jel arra utal, hogy a média elleni hadjárat tovább folytatódhat, Carrie Lam kormányzó már múlt hónapban bejelentette, hogy egy álhírek elleni törvény előkészítésén dolgoznak. Valós a veszélye, hogy a jogszabály csak egy újabb eszköz lesz - az interneten még mindig szép számmal fellelhető - Peking-kritikus orgánumok elhallgattatására.