Sirályok által lerakott tojásokban találtak műanyagszármazékokat egy új kutatásban, ami azt jelenti, az állatok szervezetében tartósan jelen lehet a műanyag – írta az NRGReport.
Ftalátok találhatók a sirályok frissen lerakott tojásának héjában az Exeteri és a Queenslandi Egyetem közös kutatása szerint. A tudósok 13 ezüstsirály (Larus argentatus) tojásait megvizsgálva azt találták, mindegyik legalább hat különböző ftalátfélét tartalmazott. A Marine Pollution Bulletin tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból az is kiderül, hogy oxidatív stressz nyomait is felfedezték, ami azt jelenti, hogy az állatok egészségére is rossz hatással vannak ezek az anyagok. A szakértők megjegyezték, hogy igazán aggasztó az, hogy a kutatás szerint nemcsak a madarak szenvednek a ftalátok oxidatív stresszben megjelenő hatásaitól, hanem tovább is adják az utódoknak, amelyeknek valószínűleg ugyanígy ártanak.
A ftalátok szerves vegyületek, amelyeket PVC lágyításra használnak, padlóban, lambériában, műanyag burkolatokban és egyéb műanyag cikkekben is előfordulnak. A nehezen lebomló ftalátok a legelterjedtebb szennyező anyagok, gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutathatók. A szervezetbe elsősorban élelmiszerrel, azok csomagolásával, porral kerülhetnek. Használatukat az Európai Unióban a szaporodási képességet, illetve a gyermek fejlődését károsító hatásaik miatt korlátozzák.
A műanyagok a táplálékláncon keresztül az emberek szervezetébe is bekerülhet, ennek egészségre gyakorolt hatása egyelőre nem ismert.