klímaváltozás;áremelkedés;zöldség-gyümölcs;

- Drága portéka marad idén is a gyümölcs

A klímaváltozás okozta egyre szélsőségesebb időjárás, a terméskiesés, a drága és kevés munkáskéz okozta áremelkedést egyre kevesebben tudják megfizetni.

- Két-három héttel később kezdődött a szamóca szezon és  nagyjából mostanra véget is ér – „nyugtatott” meg állandó árusom. Az elmúlt napok szaharai időjárása miatt pedig mire kiértünk a földekre, már megaszalódtak a szemek. Igaz, munkáskéz is alig akadt, mert a tavalyinál magasabb napszámért sem tolongtak a jelentkezők - tette hozzá. A standján már csak a 680-1000 forintos cseresznye várta a megfigyelésem szerint meglehetősen ritka vevőket. Szerinte a gyors érés miatt ez lesz még olcsóbb is, de az egyéb csonthéjasok ára aligha megy a jelenleginél érdemben alacsonyabb szintre, mutatott a szemben lévő árusra, aki apró szemű sárgabarackot kínált 1200 forintért.

- Import barack, mert a hazait 2000-2500 forintért adnák a kereskedők, de azt csak aranyáron tudnám továbbadni, azért meg kinek kell? – tette föl a költői kérdést. Azzal bíztatott, hogy talán a jövő héten a külföldi gyümölcs mostani  áráért magyar kajszit is vehetek, ha telik rá. Inkább a piac legolcsóbb gyümölcsét választottam: egy kiló banánt vettem 300 forintért. Annak az ára majd télen ugorhat jókorát, most nincs szezonja. A csúcsot a málna tartja: egy kilóért 4500-5000 forintot is elkérnek a kofák, ha még használatos egyáltalán ez a kifejezés. Mindenesetre talán megbízhatóbb fogalom az őstermelőnél, mert akadnak akik csak papíron azok, de legföljebb az erkélyen van néhány cserépnyi „birtokuk”.

Az elmúlt évek szinte mindegyike tartogatott meglepetéseket. A 2020-2021-es tél enyhe volt – ez sem új jelenség -, arra jött a fagyos tavasz, főleg áprilisban, ami sok gyümölcsfajt virágzás közben ért. Előfordultak mínusz 10 Celsius fokos éjszakák, hajnalok is – mondta a Népszavának Hunyadi István, FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) ügyvezető-igazgatója. Ez még az úgynevezett hidegfóliás szamócatermelőknek is álmatlan éjszakákat okozott. A fényszegény május sem kedvezett a virágzásnak. Már eleve rosszul indult a szamóca szezon, és a szabadföldi termesztés is három hetet csúszott. A szakember osztotta az árus véleményét, a hazai szamóca a napokban eltűnhet a piacokról. A búcsúárak 1200-1500 forint között mozognak. A lengyel gyümölcs még meghosszabbíthatja a szezont, ők ugyanis az olcsónak számító ukrán és belarusz vendégmunkások miatt valamivel a hazai termés árai alatt adhatják a szamócájukat. A kánikula miatt azonban az sem fog sokáig tartani. Mára a hazai szamócaterület még a 200 hektárt sem éri el, ami a töredéke az egykorinak.

Rossz hír a termelőknek és a vásárlóknak egyaránt, hogy az áprilisi fagyok megcsipkedték a korai cseresznyét is. A jelenlegi állapotok szerint összességében a termés akár 60 százaléka is odalett. Az ügyvezető-igazgató is megerősíti, egyelőre mérsékelt az érdeklődés a drága cseresznye iránt. Ebben szerepet játszhat a járvány miatt megrendült vásárlóerő is. Nem kizárt, hogy Magyarországon is fölbukkanhat a görög cseresznye, ahol viszont túltermeléssel küszködnek a gazdák.

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is drámai pusztítást végzett a tavaszi fagy a kajszibarackosokban. Becslések szerint átlagosan a termés 70-80 százaléka is a fagy áldozatául esett. Volt olyan gazda, aki nyolc(!) szem kajszit hozott megmutatni nekem, amit a 62 fájáról „szüretelt" - jegyezte meg Hunyadi István. Az észak-magyarországi termőterületek - elsősorban Borsodban -, azért ennél sokkal nagyobb termésre számítanak, de arra még várni kell, és a hiányt a kedvezőbb adottságú helyek sem pótolhatják – tette hozzá. Ha még ez sem lenne elég, az eddig is sok kárt okozó gyümölcsmolyok mellett, az utóbbi időben a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) – korábbi nevén Szt. István Egyetem - egy hívatlan és nem kívánt vendégre, a kajszilevéltetű fölbukkanására is felhívta a figyelmet.

Talán az idei év legnagyobb vesztese a klímaváltozás okozta egyre szélsőségesebb időjárásnak a korai őszibarack, ami nevével ellentétben általában már május végén szüretelhető. Ám idén 80-90 százalékos volt a terméskiesés. Talán a későbbi érésű fajták valamit enyhítenek a hiányon, de az szinte biztos, hogy idén is mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki ezt a kedvelt csemegét megkívánja. Most az importbarackot is még 900-1300 forintos áron kínálják.

A legkeresettebb hazai gyümölcs az alma. Az idei termésbecslésre, még előzetes jóslásokra sem vállalkoznak a szakemberek. Az árakat a több mint 3 millió tonnás átlaghozamával a legnagyobb európai termelő, Lengyelország mozgatja. Annyit megkockáztatnak a szakemberek, hogy talán a hazai átlagtermés felét produkáló tavalyi szüret után idén nagyobb mennyiségre lehet számítani.

Összegezve, sajnos folytatódik az elmúlt években tapasztalható tendencia, több féle gyümölcsből a klímaváltozással is összefüggésben kevesebb terem és magasabb áron jelennek meg a standokon, az élelmiszerláncok pultjain. 

Veszélyek leselkednek a gyümölcsösökreAz erősen csapadékos idő kedvezett a gombabetegségeknek. Meggyben a monília és glöospórium-fertőzés nagyobb vagy jóval nagyobb lesz az átlagosnál. Almában is jelentős varasodás-fertőzés bukkant fel eddig, de mert még mindig nem zárult le a primer fertőzési időszak, a károk a következő hetekben még tovább növekedhetnek. Ezzel együtt azonban a tavaszi fagyoknak és a virágzás alatti hűvös csapadékos időjárásnak nagyobb volt a hatása a gyümölcstermésre, mint amekkora gondot a megnövekedett növényvédelmi problémák jelentenek.  
Az európai terméshozamok hatnak az árakraA csonthéjasokban (főleg kajszi, őszibarack) Európában mindenhol nagyon nagy kiesések vannak az április fagyok miatt. Így ezek várhatóan nem tudják lefelé húzni az árakat. A cseresznyét is érték a tavaszi fagyok, de ez egyébként is olyan gyümölcsfaj, melyből keveset importálunk (az is inkább lengyel cseresznye a hazai szezon vége felé), így jelentős árcsökkentő hatásra itt sem kell számítani. A meggyben a lengyeleknek és a szerbeknek jó termése van, ez mérsékelheti az árakat. A meggy azonban döntően nem frisspiacra kerül, hanem feldolgozóiparba, így a fogyasztó kevésbé érzékeli a piacokon. Az almáról és körtéről még korai beszélni. 

A természet még javíthat

A kajszi és az őszibarack várhatóan ebben az évben is drágább lesz a megszokottnál – erősítette meg a Népszavának Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke.

- Mely gyümölcsöket nem károsított a tavaszi fagy?

- A barackon kívül többi gyümölcsfajnál még van remény arra, hogy normál, kiegyensúlyozott keresleti-kínálati piaci viszonyokkal, illetve árakkal találkozunk.

- Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?

- A természet képes 1-2 hét alatt átírni bármilyen előrejelzést. Ha a következő hetekben bejönne egy tartósan csapadékos időszak, akkor rövid idő alatt igen jelentős károkat okozhat a még a kifutó szabadföldi szamóca, illetve a szezonjába érő cseresznye- és meggytermésben, mert felreped és/vagy rothad a gyümölcs. Lelassulnak a szüreti munkák is az esőzések miatt, s a szezon egy részében jelentősen szűkülhet a kínálat. Ez pedig az árak emelkedését eredményezheti. Vagyis e gyümölcsfajoknak az optimális az lenne, ha egy 28-30 foknál nem lenne melegebb, viszont hetente egyszer lenne egy jó, 30 milliméternyi eső, természetesen nagyobb viharok és jégeső nélkül. 

Több vízre, klevesebb szövegre lenne szükségA szabadföldi zöldségek nagyjából 75 százalékát termesztik ma már öntözéssel a magyar gazdák. A gyümölcsösöknél ez az arány 25 százalék, miközben egyre több termelő, szakember véli úgy, hogy a termelés biztonság érdekében ebben az ágazatban is jelentősen növelni kellene az öntözött területeket. Egyre többen vélik úgy, hogy lassan már az extenzív termelést sem lehet öntözés nélkül folytatni. A kormány összeállított egy 5 évre szóló, évi 17 milliárd forintot tartalmazó vízgazdálkodási és öntözési programot. Történtek ugyan már lépések a terv végrehajtására, de az érintettek szerint a megoldás nem sokkal lett kézzelfoghatóbb. Becslések szerint például csak a Duna-Tiszaközi homokhátság öntözési rendszerének felszíni vizekkel történő kiépítése önmagában 500-600 milliárd forintot emésztene föl. Éles ellentét van a környezetvédelemi és a termelői érdekek között a felszín alatti vízbázis kiaknázásáról. Bár Magyarország viszonylag gazdag felszín alatti vizekben, ám azokkal csínján kell bánni, hiszen vannak olyan vízbázisok, amelyek utánpótlásához évtizedekre, vagy akár évszázadokra van szükség. A termelők viszont joggal mondják, hogy víz nélkül nincs termelés, a zöldség-gyümölcs-ágazat és a vidék sem képes megtartani az embereket. A homokhátságon már homokot köpnek a kutak – jegyezte meg egy szakember, de az észak- és dél-alföldi térségben is egyre nagyobb a vízhiány a megfelelő minősítésű felszín alatti vízbázisok, illetve a felszíni vizeket a termelőkhöz juttató csatornahálózatok hiánya miatt. Természetesen egy öntözési rendszer kiépítése növényi kultúrától, talajtól, domborzattól függően hektáronként milliós nagyságrendű beruházást igényel. A rendszert működtetni, fenntartani, a vizfelhasználás költsége sem olcsó mulatság. Ezek a költségek óhatatlanul megjelennek a fogyasztói árakban is. 

A Mol-vezér és unokaöccse, a város polgármestere biztosítja a szállóvendégek ingyenes csobbanását.