Oroszország;közvélemény-kutatás;Exodus;

2021-06-28 10:00:00

Minden ötödik orosz emigrálna

Az oroszok 22 százaléka elhagyná az országot és máshol telepedne le - állapította meg a magát függetlennek tartó, de a hatóságok által "külföldi ügynökként" kezelt Levada Központ júniusban közzétett közvéleménykutatása.

A felmérést május végén az Orosz Föderáció 50 szubjektumában, 137 településén bonyolították. 2017-ben még csak a megkérdezettek 15 százaléka nyilatkozott így. A mostani arány a 2011-2013-as évekre volt jellemző, amikor nagy volt a kiábrándultság az elcsalt választások miatt.

Az elutazni vágyoknak majdnem fele 18-24 éves, egyharmaduk 25-39 éves. Az idősebb, 55 év feletti generáció inkább maradna a helyén, mindössze 7 százalékukat érintette meg a gondolat. Természetesen a szándéktól a megvalósulásig hosszú az út. A gondolat azonban önmagában is az elégedetlenség jele. Számos találgatás látott napvilágot arról, hova emigrálnának legszívesebben az oroszok. Vegyük alapul, melyeket tekintenek a legbarátibb országoknak.

A Levada központ júniusban kiadott közvéleménykutatása szerint az élen továbbra is Belarusz áll, majd Kína, Kazahsztán, Örményország, India, Azerbajdzsán, Kirgisztán, Szíria, Németország és Kuba következik. A legkevésbé baráti országok listáját az Egyesült Államok vezeti, majd Ukrajna, Nagy Britannia, Lettország, Lengyelország, Litvánia, Németország, Grúzia, Csehország, és Észtország jön. Sajátságos Németország szereplése mindkét listán. Az Európai Unióhoz fűződő viszony is jelentősen romlott.

A különféle elemzések az elvándorlási szándék okaként az orosz gazdasági válságot jelölik meg, továbbá a perspektíva hiányát, az alacsony életszínvonalat és bérezést, az igazságszolgáltatás iránti bizalmatlanságot, a gyerekek oktatásával szembeni fenntartásokat, végül a külföldön élő rokonokhoz való csatlakozás igényét. A döntés halogatásában viszont szerepet játszik a nyelvismeret hiánya és a szakképzettség jellege.

Csakhogy a barátinak megnevezett országok egyáltalán nem vonzzák az oroszokat. Aligha választanának egy olyan diktatúrát, mint a "barátinak" Belarusz, vagy a háborúk dúlta Szíria. A baráti országok tulajdonképpen kihullanak a rostán. Az imperiallegal.com hírportál szerint maradnak a legkevésbé barátiak, nevezetesen Kanada, az Egyesült Államok, Ausztrália, Németország, Spanyolország, Finnország, Lettország, Ausztria és Nagy Britannia. A zagrandok.ru portálnál Németország, USA, Izrael, Kanada, Finnország, Nagy Britannia, Ausztrália a sorrend. Kanadáról úgy tudják, megértő a bevándorlók iránt és szüksége van a munkáskézre. Sokan vágynak az Egyesült Államokba, tudják azonban, hogy az nem lelkesedik a munkát kereső migránsok iránt és számos akadályt emel az útjukba. Különösen, ha nem elég gazdagok, nem akarnak befektetni vagy nem rendelkeznek különleges képzettséggel, netán kiváló képességekkel. Nagy Britannia, az orosz gazdagok egykori paradicsoma rendkívül megszigorította a beutazás feltételeit, ezért ott csak kevesen kísérletezhetnek. Portugáliát úgy tartják számon, mint ahol könnyebben lehet manőverezni az ottmaradás érdekében, mint mondjuk a jobban áhított Spanyolországban.

 

A szovjet korszak egykori szövetséges országai közül Csehország szerepel a honlap listáján, de van olyan rangsor is, amelyiken Magyarország is helyet kapott, méghozzá a toption.info portálon. Itt Magyarország jó munka- és tanulási feltételeit, természeti szépségét és ökológiailag tiszta légkörét, az alacsony bűnözést emelik ki és azt, hogy ez az Európai Unió egyik "leggazdagabb" országa. Már ebből is látszik, hogy a tárgyilagos felmérések és a turistákat csábító reklámcégek ajánlatai néha megkülönböztethetetlenül keverednek és semmiképpen sem mondhatók hitelesnek.

Hiteles a statisztika lenne, csakhogy abból sincs hiteles. A hivatalosnak tekintett statisztika csak azokat veszi számba, akik meg is kapták már a külföldi állampolgárságot, és ezért a valóságosnál alacsonyabb számokat közöl. A zagrandok.ru ezzel szemben a legkülönbözőbb adatokat tanulmányozva azt állítja, hogy tavaly több mint 200 ezer ember hagyta el az országot azzal a szándékkal, hogy máshol rendezze be az életét. Akárkinek is higgyünk, az oroszok nem érzik túl jól magukat a bőrükben.