ENSZ;erőszak;nők elleni erőszak;

2021-07-01 06:25:00

Véget vetünk az erőszak-járványnak

Miközben a koronavírus járvány egyenlőtlenül sújtotta az embereket világszerte, párhuzamosan egy másik, hasonlóan borzalmas járvány is veszélyeztette a világ népességének felét. A járvány kezdetekor az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) előrejelezte, hogy a karantén és a lezárások negyedévente további 15 millió esetben vezethetnek nemi alapú erőszakhoz, ami megdöbbentően sok. Azonban sajnos úgy tűnik, hogy megvalósulnak az előrejelzések.

Ezen a héten a világ vezetői és további résztvevők azért gyűlnek össze Párizsban és online is a Nemzedékek Egyenlőségi Fórumán, hogy előremozdítsák a nemek közötti egyenlőség elérésének ügyét. A találkozón felhívom az államokat, a vállalatokat és az egyéneket, hogy csatlakozzanak egy bizonyítékokon alapuló globális kezdeményezéshez, amellyel véget vethetünk a sok nő és lány egészségét, jogait, méltóságát és életét veszélyeztető félelemnek és bizonytalanságnak.

A járvány árnyékában virágzott a családon belüli erőszak, a szexuális kizsákmányolás, az emberkereskedelem, a kényszerházasság, a női nemiszerv-csonkítás, az online zaklatás és az erőszakos nőgyűlölet.

Az összes adat begyűjtése és elemzése sok időt vesz igénybe, de a tendencia jól látható. Az ENSZ által vizsgált 12 országban a különböző szervezeteknek jelentett, nők és lányok elleni erőszakos esetek száma 83 százalékkal, a rendőrségnek jelentett esetek száma pedig 64 százalékkal nőtt 2019 és 2020 között.

A járvány első hónapjaiban az Európai Unióban (EU) a segélyvonalakra érkezett hívások száma átlagosan 60 százalékkal emelkedett. Peruban a szexuális erőszakkal kapcsolatos hívások közel megkétszereződtek 2019 és 2020 között. Thaiföldön pedig a kórházakban található, családi erőszakkal foglalkozó válságközpontokban több mint a felével magasabb volt a kezelésre szorulók száma 2020 áprilisában, mint egy évvel azelőtt, ugyanabban az időszakban.

Ezek a világszerte összegyűjtött statisztikák és történetek tovább súlyosbítják a nők és a lányok elleni erőszak már létező járványát. A koronavírus járvány előtt az Egészségügyi Világszervezet úgy becsülte, hogy minden harmadik nő tapasztalt már a férfiak részéről erőszakot élete során. Több mint egy éve jeleztem ezt a problémát. Miközben globális tűzszünetre hívtam fel az államokat világszerte, azt is kértem, hogy legyen béke minden otthonban, valamint azt, hogy legyen vége az erőszaknak mindenhol, a háborús övezetektől kezdve az emberek otthonáig, hogy így egységben és szolidaritásban tudjunk szembenézni a járvánnyal, vagyis az emberiség közös ellenségével. Több mint 140 ország jelezte a nők és a lányok védelmére irányuló támogatását. 800 intézkedést fogadtak el 149 országban, amelyek legtöbbje a menedék biztosítására, a jogi segítségnyújtásra, valamint egyéb ellátásokra fókuszált.

Mégis, sok esetben ezek a cselekedetek korlátozottak és rövid életűek voltak. Sőt, ami még rosszabb, hogy néhány ország visszakozik, csökkenti a jogi védelmet és tétlenül tűri, hogy erőszakosan lépjenek fel a nők, valamint azon emberi jogi jogvédők ellen, akik kiállnak a nők jogainak korlátozásával szemben.

A nők és a lányok elleni erőszak mindenhol létezik, amibe könnyű beletörődni vagy azt gondolni, hogy ez elkerülhetetlen, és lehetetlen véget vetni neki. De ez felháborító és önpusztító, vagyis nyilvánvalóan rossz. Az elmúlt évek kihívásai ellenére az ENSZ az EU-tól kapott jelentős finanszírozásnak és együttműködésnek köszönhetően megmutatta, hogy van lehetőség a változtatásra.

2020-ban a nők és a lányok elleni erőszak felszámolásáért indított Reflektorfény Kezdeményezés jelentős eredményeket ért el 25 országban. A nők és a lányok védelmével kapcsolatban 84 törvény és szakpolitika került elfogadásra vagy megerősítésre. Az elkövetők elleni büntetőeljárások száma 22 százalékkal nőtt. 650 ezer nő és lány kapott ellátást a lezárások és a kijárási tilalom ellenére. Közel 900 ezer férfit és fiút, köztük tradicionális vezetőket, vallási intézetek vezetőit, a férfi taxisofőröket és fiatal számítógépes játékosokat sikerült bevonnunk a megoldás megtalálásába. Ezekben az országokban a nemzeti költségvetésekből 32 százalékkal többet osztottak szét a nők és a lányok elleni erőszak megelőzésére és kezelésére, ami egy világos előjele a jövőbeni fenntarthatóságnak.

Azzal, hogy Párizsban egy megalapozott modellel foglalkozunk, elkezdjük lehetővé tenni, hogy a lányok következő nemzedékének ne kelljen félelemben élnie csak azért, mert nem cselekedtünk. Idővel sok tapasztalatot szerzünk azzal kapcsolatban, hogy a világ mit kezelt helyesen vagy helytelenül a járvánnyal kapcsolatosan. Az első helyes cselekedet az legyen, hogy ennek a lakosság felét érintő, szégyenletes rejtőzködő járványnak azonnal véget vetünk.