Az elmúlt években a MÁV Szimfonikusok sajtótájékoztatóján rendszeresen elhangzott, hogy valószínűleg az utolsó sajtótájékoztatót tartják a próbatermükben – 2016 júniusában ugyanis egy kormányhatározat a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyar Ortodox Exarchátusának ajándékozta azt a Múzeum utcai Károlyi-palotát, amely akkor már 65 éve volt a zenekar otthona. Az eredeti kormányhatározat szerint 2017 tavaszáig kellett volna elhagynia az épületet a zenekarnak, de többször haladékot kapott – végül múlt év őszén költözött át a Stefánia útra. – Valószínűleg ez lesz itt az utolsó sajtótájékoztatónk – e „hagyományos” fordulattal kezdte meg az évad ismertetését csütörtökön a zenekar igazgatója, Lendvai György hegedűművész, aki hozzátette: ez most jó hír. A zenekar ugyanis bérlőként, ideiglenes otthont kapott az egyemeletes Stefánia úti villában – a zenekar fenntartója, a MÁV Zrt. a ferencvárosi rendező-pályaudvar közelében egy felújításra váró kultúrházat biztosított a zenekarnak. – A kultúrház az 1880-as években épült, a második világháborúban megsérült, az 1950-es években alakították át. 900 négyzetméteres ingatlan egy 230 négyzetméteres nagyteremmel, színpaddal, nézőtérrel. Ha sikerül méltó módon felújítani, akkor sikerül hosszú távon megoldani a zenekar elhelyezését, nagyon jó helye lesz a szimfonikusoknak – hangsúlyozta Lendvai György, aki szerint akusztikailag is jobb próbaterme lesz majd a zenekarnak a ferencvárosi új otthonában, mint amilyen volt egykor a Múzeum utcában. És mivel csendes környék, az épületben akár hangstúdiót is ki tudnak alakítani.
Lendvai György ezek után röviden arról beszélt, a pandémia miként írta át a tavalyi évadot, és szerkesztette meg a most következőt. Múlt év szeptemberben, októberében még tudtak a közönségnek játszani, ám voltak olyan bérletesek, akik óvatosságból inkább nem jártak koncertekre, mások viszont annyira ki voltak éhezve az élőzenére, hogy nem számított nekik, milyen programmal, hol lép fel a zenekar, éltek a lehetőséggel. Februárban, mikor Maxim Vengerov Mendelssohn e-moll hegedűversenyét adta elő a MÁV Szimfonikusok a Müpában – a koncertet Takács-Nagy Gábor vezényelte, és élőben, közönség nélkül közvetítették – a program csak részben volt a pandémiának „köszönhető”. – Vengerov Svájcban, a Verbier Fesztiválon találkozott Takács-Nagy Gáborral és velem, és szóba jött, hogy Vengerov még sosem játszotta Bartók Béla II. hegedűversenyét, ám Takács-Nagy Gáborral és a zenekarral szívesen megcsinálná – mesélte Lendvai György. – Néhány hónappal később Vengerov jelezte, a budapesti fellépése elé szervezett néhány koncertet Európába, mert nem meri úgy Budapesten előadni a darabot, hogy előtte nem játszotta be. Jött a pandémia, és mivel azokat a koncertjeit lemondták, változtattunk a programon. Megbeszéltük, legyen akkor Sosztakovics. Ám a pandémia nem múlt el, mi pedig nem nem mertük bevállalni Sosztakovicsot, mert nagyzenekart igényel. Akkor csináljunk kisebb apparátussal koncertet, így,megállapodtunk a Mendelssohn-hegedűversenyben. Nagyon szép koncert volt, amelynek a végén azért megkérdeztem: mi lesz az eredeti Bartók-tervvel? Másnap Vengerov azt mondta, gondolkodott arról, hogy legyen a folytatás. Annyira jól érezte magát Takács-Nagy Gáborral és a zenekarral, olyan magas rendű zenélés volt, hogy ő azt a koncertet szeretné eljátszani, amit legmagasabb zenei minőségű hegedűversenynek tart: Brahms Hegedűversenyét. – A zenekar Takács-Nagy Gáborral, Maxim Vengerovval és a Brahms-programmal októberben a pécsi Kodály Központban
A zenekar egy másik bérleten kívüli koncertje szintén Bartókhoz és Verbier-hez kötődik: ott Pinchas Zukerman jelentkezett be Bartók Brácsaversenyére a zenekarhoz, Vengerovéhoz hasonló lelkesedéssel – ez a koncert jövő év februárjában hangzik el a Zeneakadémián. Charles Dutoit is visszatér az új évadban a MÁV Szimfonikusok karmesteri pulpitusára – a 4 Grammy-díjas amerikai karmester, Leonard Slatkin viszont most jön először –, és a zenekar tiszteletbeli vendégkarmestere, a 81 éves Kobajasi Kenicsiró, a zenekar volt vezető karmesterei, állandó vendégkarmesterei Csaba Péter és Takács-Nagy Gábor mellett Kesselyák Gergely is vezényelni fogja a zenekart.
Az izraeli-amerikai karmester, Daniel Boico távozott a zenekar művészeti vezetői posztjáról, a vezető karmester az eddig Németországban élő Farkas Róbert lett, aki dolgozott a Berlini Állami Operaházban, a Budapesti Fesztiválzenekar mellett többek között vezényelte a Berlini Szimfonikusokat, a Lipcsei Kamarazenekart, a Heidelbergi Filharmonikusokat és a Horvát Rádió-Televízió Szimfonikus Zenekarát is, a pandémia ideje alatt pedig nagyon jó kapcsolatba került a MÁV Szimfonikusokkal.