halálozás;megmentés;balesetmegelőzés;lakástüzek;

Több tízezer négyzetméternyi ingatlan égett le fél év alatt, 42-en meghaltak

Az év első hat hónapjában összesen 3815 otthonban keletkezett tűz, 263 esetben panellakásban.

Az év első hat hónapjában összesen 3815 otthonban keletkezett tűz, 263 esetben panellakásban. Összesen több mint 47 ezer négyzetméternyi ingatlan égett le, csaknem akkora terület, mint Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja – írja honlapján közölt 2021-es statisztikai összesítőjében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

„A tűzoltók 341 ember életét megmentették, 42-en azonban meghaltak ezekben a lakástüzekben, a legtöbben füstmérgezés miatt. 302 ember szerzett kisebb-nagyobb sérüléseket, többségük füstmérgezést szenvedett”– emelték ki.

A tűzoltók adatai szerint átlagosan 40 perc kellett ahhoz, hogy megfékezzék a tüzeket. A leghosszabb beavatkozás 8 órán át tartott, sok tüzet percek alatt elfojtottak. Az első félévben keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 2400 munkaórára volt szükség, ehhez 7313 tűzoltóautót riasztottak a helyszínekre. Kiderült:

„A legtöbb lakástűz nyílt láng, vagyis öngyújtó és gyufa használata, illetve főzés miatt keletkezett, második helyen az elektromos eredetű tüzek, harmadik helyen a fűtési rendszer meghibásodása, negyedik helyen pedig a dohányzás áll. 672 lakástűz a kéményben keletkezett. Még mindig sokan fűtenek hulladékkal, és nem mindenki él az ingyenes kéményseprés lehetőségével.”

A statisztika szerint 180 helyszínen gázpalackok nehezítették a tűzoltók munkáját. 81 lakás olyan mértékben megrongálódott a tűzben, hogy az ott élőknek átmenetileg el kellett hagyniuk az otthonukat. A szándékosság gyanúja 99 esetben vetődött fel, ezeket az eseteket a rendőrséggel közösen vizsgálja a katasztrófavédelem. Felhívták a figyelmet:

A tüzek többsége megelőzhető lenne füstérzékelővel, amit az is mutat, hogy azokban az otthonokban, ahol volt ilyen eszköz, nem történt haláleset, legfeljebb könnyű sérülés, és a tűz sem tudott elharapózni.

Végül a katasztrófavédelem arról is beszámolt, hogy a tűzoltókat az első félévben 532 alkalommal riasztották szén-monoxiddal összefüggő esethez. 148-an szenvedtek valamilyen mértékű mérgezést, 15 emberen pedig már nem lehetett segíteni. Legutóbb egy négytagú budapesti család tragédiájáról adott hírt a Népszava is. Az eset arra is rámutatott, amire a katasztrófavédelem külön is felhívta a figyelmet:

„Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a mérgező gáz csak a fűtési szezonban ránk leselkedő veszély, holott egész évben fenyegetést jelenthet. Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő a forrása lehet, amely nyílt lánggal működik. A nagy melegben sokan használnak klímát vagy mobil klímát, megfelelő szellőzés hiányában ezek is segíthetik a gyilkos gáz kialakulását.”

Hozzátették, minden olyan épületgépészeti megoldás veszélyes lehet, amely befolyásolja az otthonunkban a levegőáramlást, ezért minden nyílt égésterű vízmelegítő és fűtőeszköz közelébe érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt telepíteni.