Közzétette szombaton gazdaságpolitikai programját a Karácsony Gergely főpolgármester által indított 99 Mozgalom. Eszerint az ellenzéki miniszterelnök-jelölt csoportja igazságos gazdasági növekedést sürget a szűk elitet gazdagító politikával szemben.
Azt írták, hogy tavaly Magyarországon több mint 8 százalékkal gyarapodtak a hazai vagyonosok megtakarításai, miközben a gazdaság 5 százalékkal esett vissza, és az egész ország a járvány és a válság hatásaitól szenvedett. Közölték, hogy a Blochamps Capital privátbanki tanácsadó cég elemzéséből tudható, hogy Magyarországon nagyjából 3500 magyar család birtokolja a teljes lakossági bankszámla- és értékpapír-megtakarítások csaknem 10 százalékát.
Álláspontjuk szerint a gazdasági növekedés akkor igazságos, ha minden honfitársunk gyarapodik általa, és akkor igazságtalan, ha csak a leggazdagabb 1 százalék lesz még vagyonosabb. Hozzátették, hogy akkor igazságos, ha a jövő generációinak is a javát szolgálja, és akkor végtelenül igazságtalan és káros, ha a mai jólét oltárán feláldozza a földet.
Ennek jegyében programjuk az alábbi gazdaságpolitikai lépéseket tartalmazza a kormányváltás esetén:
Első lépésként anyagi jóvátételt nyújtanak mindazoknak, akiknek a járvány okozta válság alatt a kormány nem adott érdemi segítséget: kárpótolni kell a mikro- és kisvállalkozókat. Azon önfoglalkoztatók, mikro- és kisvállalatok, amelyek bevételcsökkenése 2020-ban és 2021-ben átlagosan meghaladta 2019-es évi bevételük 50 százalékát, újraindítási támogatásban kell részesüljenek, bevételcsökkenéstől függően mintegy 1-2,5 millió forint értékben. Kárpótolni kell a támogatásban nem vagy alig részesülő munkanélkülieket, a nem teljes táppénzben részesülő munkavállalókat, illetve az Orbán-kormány kárvallottjait is, a rokkantnyugdíjasokat.
Igazságos adórendszeren belül progresszív jövedelemadót ígérnek: az alacsonyabb jövedelműek helyzetét javítják, és nagyobb hozzájárulást kérnek azoktól, akik havi 1 millió forintnál jobban keresnek. Az 500 millió forint feletti óriásvagyonokra adót vetnek ki, „hogy a leggazdagabb 1 százalék visszaadhasson a közösségnek”. Zöld adókat és zöld illetékeket vetnek ki a környezeti-természeti fenntarthatóságot akadályozó, szennyező termelésre és fogyasztásra. A kis- és középvállalkozások társasági adóját nem emelik.
A rabszolgatörvényt haladéktalanul eltörlik.
Felszámolják a dolgozói szegénységet egy bérfelzárkózási programmal: 200 ezer forintra emelik a nettó minimálbért a ciklus végére.
Részben uniós forrásokból bevezetik a garantált munkát.
Zöld gazdasági fordulatot hajtanak végre, például a közösségi közlekedést is fejlesztik és „zöldítik”.
Ígéretük szerint átláthatóvá teszik a közbeszerzéseket, és visszaállítják a jogbiztonságot, megvédik a magánvállalkozók tulajdonát a NER „rablólovagjaitól”. Jóléti beruházásokra fordítják az állam által eddig elpazarolt pénzeket.
Karácsonyék a programot azzal indokolták, hogy csak az igazságos gazdaságpolitika hozhat tartós, fenntartható fejlődést Magyarország számára.