Az indonéz kormány felszólította az oxigéngyártókat arra, hogy elsősorban az orvosi igényeknek tegyenek eleget, miután több városban is megugrott a Covid-fertőzések száma – írja a BBC.
Több kórház bejelentette, hogy a kapacitása határán működik. Az egyikben 63 beteg halt meg a kimerülő készlet miatt.
Az országban naponta több mint 25 ezer új fertőzést regisztrálnak, a krízist az utazások fellendülésének és a fertőzőképesebb delta variáns terjedésének tulajdonítják. Dél-Kelet Ázsiában Indonéziát sújtotta a legnagyobb mértékben a koronavírus-járvány, eddig 2,3 millió esetben mutatták ki a fertőzést, és több mint 60 ezer Covid-beteg halt meg.
Hétfőn Bandung városban két kórház is bejelentette, hogy elfogytak az oxigénkészleteik, és nem tudtak új, sürgősségi ellátásra szoruló pácienseket fogadni. Hétvégén Bandung, Surakarta és Pamekasan közkórházainak is el kellett küldenie az ellátásra érkező betegek egy részét. Van olyan kórház, ahol az épületen kívül sátrakat állítottak fel. A BBC-nek egy nő azt mondta, hogy háborús állapotok vannak. Ő idős anyjának keresett kórházi ellátást, de volt, ahol már megteltek az ágyak, ezért csak egy másik intézmény sátrában tudták őt fogadni.
Az egészségügyi minisztérium arra kérte a gázgyártókat, hogy álljanak át az orvosi oxigén előállítására, a lakosságot pedig arra, hogy kerüljék az oxigén felhalmozását.
A kormány vasárnap azt közölte, hogy május eleje óta tízszeresére nőtt Dzsakartában a Covid-protokoll szerint végzett temetések száma. Indonéziában az egészségügyi dolgozók között is magas a fertőzések és a halálozások száma a Covid miatt, annak ellenére, hogy többségüket már beoltották koronavírus ellen. Az országban főként a kínai Sinovac vakcinát alkalmazzák. Szakértők jelenleg arról tárgyalnak, hogy növelhető-e egy harmadik oltással a hatékonysága a delta variánssal szemben.