A közelmúltban napvilágot látott adatok a magyar milliárdosokról, vagyonuk - járvány alatt is - szinte hihetetlen gyarapodásáról, luxus fogyasztási szokásaikról azt bizonyítják, hogy Orbán Viktornak a nemzeti burzsoázia megteremtése, melynek magját a magyar milliárdosok adják, sikeres volt. Ezért érdemes, illetve tanulságos lehet megvizsgálni azt a kérdést, hogy a milliárdosok számának, vagyonának gyarapodása hogyan hat hazánk gazdasági fejlődésére, versenyképességére.
Ehhez segítségünkre vannak Jan Svejnarnak (Világgazdaság Szabályozását Kutató Központ igazgatója, Columbia Egyetem) és csoportjának kutatási eredményei (2015). Többek között a kutatók arra kérdésre keresték a választ, hogy vajon a milliárdosok erősebb jelenléte gyorsítja vagy lassítja gazdasági növekedést, fejlődést, az adott ország nemzetközi versenyképességének javulását. Széleskörű nemzetközi összehasonlító kutatásokból vonták le következtetéseiket. Ennek alapján olyan általánosítható tanulságokra jutottak, amelyek hazánkra is vonatkoztathatók: azaz a milliárdosok erősebb jelenléte nálunk is lassítja a gazdasági növekedést, fejlődést, rontja a nemzetközi versenyképességet.
A kutatásukban a tisztánlátáshoz a milliárdosok két típusát különböztetik meg. Az egyikbe a politikai haverok tartoznak, akik politikai kapcsolataik, nálunk elsősorban Orbán Viktor és fideszesei révén váltak milliárdosokká. A másik típus, akik (sajnos nálunk kevesen vannak) zsenialitásuk, képességük és kockázatvállalásuk által tettek szert vagyonukra.
A kutatások arra mutatnak rá, hogy azok, akik politikai kapcsolatokkal rendelkeznek, és a vagyonukat ennek köszönhetik, a gazdasági növekedésre és fejlődésre, az ország versenyképességére negatívan hatnak. Ezen milliárdosok erősebb jelenléte egy országban visszafogja, lassítja a gazdasági fejlődést, rontja az ország versenyképességét. A Svenár által vezetett kutatások következtetései, javaslatai a következők:
1. A politikának és így a kormánynak, ha az ténylegesen a társadalom (ország) érdekeit kívánja képviselni, figyelembe kell venni a vagyongyarapítás jellegét is.
2. Az adópolitikának meg kell akadályozni, hogy a szegények még szegényebbek legyenek.
3. A milliárdosok számának és vagyonának szaporodása nem növeli a gazdaság fejlődését és versenyképességét. Egy ország gyorsabb fejlődést ér el és javíthatja versenyképességét, ha több pénz jut azoknak, akik nem milliárdosok, nincsenek a jövedelmi és vagyoni piramis tetején.
A javaslatokat ajánlom az ellenzéki pártok figyelmébe.