szigorítás;koronavírus;

2021-07-11 09:02:04

Nem sokáig tartott a szabadság

Európában egyre inkább teret nyer a koronavírus delta variánsa, amelyet más mutációknál lényegesen fertőzőbbnek minősítenek. Számos országban a fertőzési számok is újra érezhetően emelkednek, ezért egyes kormányok ismét szigorításokat rendeltek el, elsősorban az idegenforgalom miatt.

Hollandiában ismét a múlté a diszkókban és éjszakai klubokban való táncolás és bulizás. Az ország szombaton véget vetett az „éjszakai gasztronómiának”, az éttermek csak éjfélig tarthatnak nyitva. Az új szabályok legalább egy hónapig – egyelőre augusztus 13-ig –lesznek érvényben. Mark Rutte kormányfő a fertőzéses esetek számának ugrásszerű növekedésével indokolta az újabb korlátozásokat.

Az emelkedő fertőzési számok miatt a holland parlament megszakította a most kezdődött nyári szünetet, és szerdán rendkívüli ülést tart. Eddig a fertőzések számának növekedése nyomán nem került több beteg a kórházakba. A kormány azonban rendkívül aggódik amiatt, hogy az országot ismét a kockázatos államok közé sorolják, ami visszavetné az idegenforgalmat.

Franciaország és Németország már nem javasolja az utazásokat Spanyolországba. Az ibériai államból Németországba visszatérő nyaralók számára ez elsősorban azt jelenti, hogy – ha nem kapták meg mindkét dózist az oltóanyagból –negatív koronavírus teszttel térhetnek csak vissza gondtalanul az országba.

Spanyolországban meredeken emelkednek az esetszámok, ráadásul épp a legkritikusabb időszakban, akkor, amikor a turisták tömegesen választanák nyaralásuk helyszínéül az országot. Amint a La Vanguardia című lap megjegyezte, ez súlyosan árt az ország imázsának. Bár a súlyos lefolyású fertőzések és a halálozások száma az oltásoknak köszönhetően alacsony, a fertőzések magas száma elriaszthatja a turistákat. Miközben azonban a fiatalok körében robbanásszerűen nő a fertőzések száma, a kórházakban továbbra is viszonylag nyugodt a helyzet.

Itt eleve csak június 21-én enyhítették az éjszakai életre vonatkozó korlátozásokat. Szombat óta azonban ismét zárva tartanak a szórakozóhelyek. Az 500-nál több résztvevőt számláló szabadtéri rendezvényeken csak azok vehetnek részt, akik már teljeskörűen be vannak oltva, vagy negatív vírustesztet tudnak felmutatni.

A barcelonai Cruilla fesztiválon kötelezővé tették a tesztet, illetve a maszkviselést, de nem volt előírt minimális távolság. „Nem tehetünk úgy, mintha legyőztük volna a vírust” - mondta a regionális kormány szóvivője. Ennek ellenére a napokban a katalán fővárosban, Barceleno Cruillában egy zenei fesztiválon mintegy 18 ezer néző volt jelen, igaz, kötelező volt számukra a teszt és a maszkviselés.

A tesztelés a londoni Wembley Stadionban megrendezésre kerülő labdarúgó Európa-bajnokság döntőjén is kötelező lesz. A stadionlátogatóknak a negatív eredményt az interneten kell jelezniük, ezt azonban nem fogják ellenőrizni. A kritikusok a stadionon kívüli számtalan rendezvény miatt is kapkodták a fejüket – egy olyan országban, ahol a delta-változat elterjedése ellenére szinte minden korlátozást feloldottak.

Az Imperial College London és az Ipsos Mori piackutató cég által készített tanulmány előzetes eredményei szerint a közelmúltban először fordult elő, hogy az Egyesült Királyságban a férfiak vírustesztje magasabb arányban volt pozitív, mint a nőké. 

Olaszország fővárosában, Rómában is szóba került, hogy hatalmas kivetítőn követhetik nyomon a szurkolók a döntőt. Róma polgármestere, Virginia Raggi azt javasolta, hogy mintegy 16 000 szurkoló együtt nézhesse meg a finálét az Olimpiai Stadionban. Ebből azonban nem lesz semmi, az olasz metropolisz rend- és biztonsági bizottsága elutasította a javaslatot.