"A hatalomgyár működését ezerféle kutatás segíti, a kormány általában nem sötétben tapogatózik, amikor irányokat keres. Nyilván nem minden sikeres, amihez nyúlnak, de erről a témáról (értsd: a homofóbra formált pedofiltörvényről) szerintem okkal feltételezik, hogy a hazai környezetben szavazatokat hozhat, így nem állítanám, hogy mellényúltak", magyarázta a hvg.hu-nak adott interjújában Török Gábor. A politológus nem vitatja, hogy a nemzetközi környezet más kérdés, ott sok kellemetlenség származik a homofób jogszabályból, de egyelőre azt lehet megállapítani, hogy a kormány most hogy gondolkodik az inkriminált törvényről: még csavarja felfelé a kampányt.
"Gondolom azt látják, hogy a Fidesz számára fontos szavazói csoportok pozitívan reagálnak. Az, hogy a megcélzott szavazóközönségen, 2,5-3 millió emberen kívül ki mit gondol, alapvetően érdektelen számukra", indokolt Török Gábor.
Aki úgy kalkulál, hogy ebben a témában nem azzal a hatásfokkal kell számolni, mint a migráció-toposz esetében, de a cél az elemző szerint az, hogy ezek a narratívák összeérjenek. A rezsicsökkentés, a migráció ugyanarra a szálra kezd ráhúzódni, amin már ott vannak a brüsszeli bürokraták, Soros György, a „bohócellenzék” tagjai és nyilván most már az LMBTQ-közösségek, illetve a propagandisták, akik a narratíva szerint megpróbálják az óvodákban megrontani a gyerekeinket.
Azaz, fogalmazott Török, a nem is nehezen dekódolható üzenet az, hogy ugyanazok állnak egy oldalon - egy nagyon egyszerű, bipoláris világ épül.
Lehet, hogy a politikai-gazdasági-kulturális elit időnként ledöbben, de ott, ahol a fejeket számolják (értsd: a szavazatokat), azzal kalkulálnak, hogy ez számukra több hasznot hoz, mint amennyit esetleg visz.
Török nem vitatja, hogy ez egy agyon veszélyes játék, igaz szerinte nyilvánvalóan játék: meggyőződése, hogy a hatalomgyár irányítói valójában egyáltalán nem így gondolkodnak magánemberként. De ez egyszerű matek: egyes ügyekben a társadalmi többséget kell megcélozni, és ha sikerült szembe állítani egy jól körülhatárolt a kisebbséggel, a politika sikeres is lesz, amíg erre van a szavazótáborban fogadókészség.
Ami pedig a hatalom mibenlétét illeti, Török szerint a NER egyenlő Orbán Viktorral. Így a mostani kurzus leginkább személyi hatalmat jelent, személyi függőséggel és személyi irányítással. A NER megdöntése Orbán hatalmi helyzetének, a most kiépített királyi udvar és függőségi rendszer lebontásával kezdődhet el. A NER erejét ugyanis az befolyásolja, hogy mennyi hatalma van Orbán Viktornak. A gyengülését pedig az határozza meg, hogy mennyi hatalmi pozíciót veszít. Ha gyengül a hatalmi helyzete, az repedést okoz, ha nagyon meggyengül, a NER összedől. Ez a tétje a következő választásnak.