Franciaország;kulturális programok;Emmanuel Macron;COVID-19;

2021-07-17 10:30:00

Egészségügyi bérletes előadások

Messze még az alagút vége a francia színházakat, mozikat és egyéb intézményeket üzemeltetők számára.

Nem lelkesednek a francia kulturális élet képviselői Emmanuel Macron még hétfőn este bejelentett intézkedéseiért. Úgy érzik ugyanis, hogy az emberek biztonságát garantálni hivatott intézkedések legnagyobb áldozata ez a szektor. A francia köztársasági elnök ugyanis azt közölte, hogy a kulturális helyszínekre, a moziba, színházba, előadóterembe vagy múzeumba való belépéshez szükség lesz oltási bizonyítványra vagy negatív Covid-19 tesztre. Eddig csak az 1000 főnél nagyobb létszámú rendezvényeknél követelték meg ezeket az előírásokat, amelyek a 12 év alatti gyermekekre továbbra sem vonatkoznak.

Macron célja nyilvánvalóan az, hogy a vakcinától még vonakodó franciákat is rávegye arra: oltassák be magukat, hiszen – amint televíziós beszédében is rámutatott – ez a legfőbb eszköz a járvány megfékezésére. A kulturális élet képviselői számára azért kellemetlen az a fejlemény, mert a francia elnök április 29-én, regionális lapoknak adott interjúja alapján még úgy látszott, a járvány miatti lezárást megszenvedő moziknál, színházaknál és múzeumoknál májusban visszatérhet az élet a régi kerékvágásba.

Legutóbb 2020 novembere és 2021 májusa között voltak bezárva a kulturális intézmények. A szektort súlyos trauma érte az eltelt másfél évben. Ugyanakkor a koronavírus delta mutációja valóban aggasztó következményekkel járhat, folyamatosan emelkedik a fertőzések száma Franciaországban, már az ez a variáns dominál a „Hexagonban”, így a kulturális élet képviselőinek többsége sem vitatja: szükség van a szigorúbb intézkedésekre. „Megértjük a döntést, mert az egészségügyi helyzet nem túl rózsás” – ismerte el Aurélie Hannedouche, a kortárs zenészek érdekvédelmi szervezetének munkatársa a Le Monde napilapban.

Mint mondta, már lázasan szervezik az őszi programokat, s el akarják kerülni, hogy ezeket is le kelljen mondani. Ugyanakkor úgy véli, hiába menne biztosra a kormány, hiába követelik meg az oltási igazolványt vagy a negatív tesztet, távolról sem biztos, hogy a még be nem oltottak hajlandóak lennének a PCR tesztre az adott kulturális program megtekintése érdekében. Ezért „az érdeklődők elvesztésétől tartunk”, figyelmeztet Sébastien Benedetto, az Avignoni Fesztivál egyesület elnöke, amely 115 színház, 900 társulat és 1 070 rendezvény munkáját koordinálja.

Komoly gondot jelent továbbá, hogy a koncertek és fesztiválok iránt eleve kisebb az érdeklődés, mint a járványt megelőző években. Még az olyan népszerű rendezvényekre, mint a július 8. és 18. között zajló bretagne-i zenei fesztivál, a Vieilles Charrues, sem kelt el messze minden jegy.

Akadnak, akik nem értik, hogy a szigorú előírások miért nem vonatkoznak az 50 főnél kevesebb személyt befogadó termekre. „Miért lenne egy helyszín 50 ember számára veszélyesebb, mint 45 ember számára? A koncertvizsgálatok kimutatták, hogy maszkviselés esetén igen csekély a megbetegedés kockázata. Ez egy félmegoldás, amely tovább rombolja az üzletet” – vélekedett Bertrand Thamin, a Magánszínházak Országos Szövetségének elnöke.

Egy, a Macron elnökhöz közel álló, meg nem nevezett tisztségviselő a Le Monde-ban rámutatott, az volt a cél, hogy megnyugtassák az embereket: egészségügyi kockázat nélkül elmehetnek például a színházakba. Mint mondta, az úgynevezett egészségügyi bérletet ezért sem szabad korlátnak tekinteni. Akadnak, azonban, akik ezt nem így látják. Nicolas Dubourg, a 300 kulturális rendezvényt és fesztiválokat tömörítő Syndeac elnöke szerint az új intézkedések „a kulturális helyszínek bezárásának álcázott módja”. Marc-Olivier Sebbag, a Francia Mozik Országos Szövetségének egyik vezetője pedig úgy vélte: „Feleannyi nézőnk lesz, akikre kétszer annyi alkalmazott ügyel”, utalva arra, hogy komoly személyzetet kell biztosítani az oltási papírok ellenőrzésére.

A közvélemény nagyobbik része azonban egyetért a francia elnökkel. Az Odoxa ügynökség felmérése szerint a megkérdezettek 61 százaléka úgy véli, a kulturális szektorra is ki kell terjeszteni az intézkedéseket.