"2010. május 29. óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak és nem folytatnak" - jelentette ki Pintér Sándor belügyminiszter Szél Bernadett független országgyűlési képviselőnek írt válaszában. A tárcavezető hozzátette, ezt a lefolytatott ellenőrzések eredményei is alátámasztják. A belügyminiszter leszögezte, a független képviselő konkrét kérdéseit kész megválaszolni az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülésén. "Magyarország demokratikus jogállam, s mint ilyen, minden személy esetében minden időben a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt és jár el" - közölte Pintér, hozzátéve: hazánkban a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szerveket kormányzati és kormányzattól független intézmények rendszeresen ellenőrzik.
Szél Bernadett "Ki vásárolta meg az izraeli kémszoftvert, és mely belügyi, vagy nemzetbiztonsági szervek vettek részt az illegális megfigyelésekben?" címmel nyújtotta be írásbeli kérdését a belügyminiszternek. Ebben többek között arra volt kíváncsi, hogy
Mikor vásárolta meg a magyar állam az NSO nevű izraeli cég Pegasus elnevezésű kémprogramját, és kik vettek részt a tranzakcióban? Mennyibe került a szoftver?
Ki, mikor és milyen indokkal adott engedélyt magyar újságírók, üzletemberek, ügyvédek és ellenzéki politikusok megfigyelésére?
Milyen szempontok szerint választották ki a megfigyelési célszemélyeket, és milyen jogszabály alapján került sor a nem bűnüldözési és -megelőzési célú megfigyelésekre?
Mely nemzetbiztonsági/titkosszolgálati szerv és milyen időtartamban bonyolította a megfigyeléseket? Kik és mire használták, illetve tárolták a megszerzett információkat?
Indul-e vizsgálat annak megállapítására, jogszerűek voltak-e a megfigyelések? Amennyiben Ön jogellenesen adott engedélyt a megfigyelésekre, tervezi-e lemondását?