Ukrajna;Volodimir Zelenszkij;

2021-07-22 09:30:00

Várakozóban a Nép Szolgája

Miközben Szvetlana Tyihanovszkaja fehérorosz ellenzéki vezető a napokban tehetett hivatalos látogatást Amerikában, az ukrán elnöknek meghívása ellenére is várnia kell.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt még június 7-én egy telefonbeszélgetés során invitálta hivatalos washingtoni látogatásra Joe Biden amerikai elnök. Akkori hírek szerint a vizitre júliusban került volna sor, ám ez egyre valószínűtlenebb. Az Unian ukrán hírügynökség tegnap arról számolt be, hogy a Fehér Ház kivár és igyekszik elcsúsztatni a két elnök találkozóját.

A kárpátaljai magyar portál, a Kiszo közlése szerint Gheorge Kent, az USA kijevi megbízottja is megerősítette, hogy ebben a hónapban már aligha kerül sor a Biden–Zelenszkij találkozóra, de augusztusban még pótolhatják. A diplomata nem lát okot arra, hogy végleg ejtenék az ukrán elnök washingtoni vizitjének tervét.

Amint a nagykövet szavaiból is kiderül, rögzített időpont egyelőre nincs, ami nem jó hír a nehéz helyzetben lévő ukrán vezetés számára. Ukrajna ugyanis arra törekszik, mielőbb a tényleges euroatlanti integráció útjára léphessen, ám erre vonatkozóan mindmáig csak homályos ígéreteket kapott mind Washingtonból a NATO-integráció, mind Brüsszeltől az Európai Unióhoz való csatlakozás tekintetében. Zelenszkij ettől a washingtoni úttól reméli, hogy Ukrajna végre világos útitervet kaphat a NATO-csatlakozást illetően. Ugyanakkor az ország további amerikai gazdasági, katonai segítséget is remél az Egyesült Államoktól.

Az ukrán elnök az utóbbi időben egyre gyakrabban hangoztatta az uniós csatlakozás szükségszerűségét is, de erre vonatkozóan sem kapott semmiféle biztatást. Zelenszkij múlt hét végén egy a grúziai Batumiban tartott konferencián arról beszélt, hogy a csatlakozási szándékukat jelző volt szovjet tagköztársaságok, Ukrajna, Grúzia és Moldova számára az uniós csatlakozás jelenthetné a jövőt, ám mindannyiuknak szüksége lenne az uniós távlatok biztosítására.

Ukrajna ugyan az integrációs folyamat alapfeltételének tekintett társadalmi, gazdasági reformokkal eléggé rosszul áll, de a NATO csatlakozás felé tehet egy lépést, amennyiben az elnök mögött álló párt, a Nép Szolgájának új javaslata megvalósul. Olekszandr Kornyijenko pártelnök kedden jelentette be, hogy tervek szerint 2023-tól megszüntetik a kötelező sorkatonaságot Ukrajnában. Ez ugyanis elengedhetetlen feltétele a NATO-tagságnak. A befagyott donbászi fegyveres konfliktus fényében azonban aligha kivitelezhető a kormánypárt terve, arról egyelőre nincs nyilvánosságra hozott elképzelés, hogy a háborús helyzetben és az orosz fenyegetettség árnyékában ez miként valósítható meg.

Kijev azzal tisztában van, kizárható, hogy a NATO vagy bármilyen más külföldi haderő lépne közbe a donbászi konfliktus megoldására és sietne Ukrajna segítségére. Ezt egyértelműen leszögezte idén tavasszal Dmitro Kuleba külügyminiszter is, amikor a Deutsche Welle-nek nyilatkozva  úgy fogalmazott, nem számít rá, hogy a NATO háborút indít Oroszország ellen, ugyanakkor számít a szövetség segítségére.

Zelenszkij késleltetett washingtoni látogatásától elsősorban e téren vár érezhető elmozdulást Kijev.