visszahívás;Kalifornia;kormányzó;

- Kaliforniai kísérlet népi demokráciára

Minden választójoggal rendelkező kaliforniai kap egy borítékot, benne két szavazólappal. Az elsőn az állam kormányzójának visszahívásáról dönthet, a második pedig alighanem fölösleges lesz.

Hamarosan minden választójoggal rendelkező kaliforniai kapni fog egy borítékot, benne két szavazólappal. Az elsőn arról dönthet, hogy vissza akarja-e hívni tisztségéből az állam kormányzóját, a második pedig alighanem fölösleges lesz. A papírforma ugyanis az, hogy a demokrata párti Gavon Newsomot nem fogják leváltani. Ámde ha mégis, akkor az lép a helyére, aki a második szavazócédulákon a legtöbb voksot kapja. A 41 pályázó miatt elvben előfordulhat, hogy a 49.9 százalékos népszerűségű kormányzó utóda majd csak 20-25 százalékos támogatottságot tud maga mögött. És ezzel még távolról sincs végük a kaliforniai „népi demokrácia” furcsaságainak.

Először is, a 41-ből még lehet 42, mert egy jobboldali rádiós személyiség bíróságon támadja meg jelentkezésének formai okokból történt elutasítását. Ami lényegesebb: Kaliforniában nagyjából kétharmados többségben vannak a liberális szavazók, Joe Biden tavaly 63:34 arányban nyert Donald Trump ellen. Az itteni kétfordulós, nyílt előválasztásokon az utóbbi időben már rendre két demokrata párti pályázó került a döntőbe. A mostani mezőnyben 8 demokrata párti van, de egyikük sem prominens személyiség. Aki az, például a kormányzó-helyettes, volt budapesti nagykövet Eleni Kounalakis, az nem indul. Vagyis Newsomnak nem kell meglepetéstől tartania, ha egyben tudja tartani a párt törzsszavazóit és az egész visszahívást a trumpisták ármánykodásának tünteti föl.

Kalifornia egyike az USA 19 tagállamának, ahol létezik a visszahívás intézménye. Ehhez itt a legutóbbi győztesre adott voksok 12 százalékának megfelelő számú aláírás kell - idén ez 1 millió 495 ezer 709 volt. Az állam történetében eddig legalább 54-szer próbálkoztak a visszahívással, 1960 óta minden kormányzó ellen volt ilyen kezdeményezés. Az egyetlen sikeres visszahívási népszavazás 2003-ban volt, annak nyomán került a sacramentói kormányzói palotába Arnold Schwarzenegger.

A 40 milliós állam önállósodása esetén a világ ötödik legnagyobb gazdasága lenne. Newsom ellen elsősorban a koronavírus-járvány miatti lezárásokat sérelmező republikánusok szervezkednek. De az egészségügyi előírásokat komolyan vevő liberális szavazók egy része is neheztel rá, mert egy jó étteremben elköltött vacsora során megsértette a saját maga által előírt szabályokat. Maradásának esélyét növeli, hogy legerősebbnek tűnő jobboldali kihívója mindenféle választások örök vesztese, John Cox, akit 2018-ban 24 százalékponttal győzött le. Ezúttal sehol sem látszik egy új Schwarzenegger, ha csak nem számítjuk ide Caitlyn Jennert. Az 1976-os montreali olimpián tízpróbában győztes Bruce Jenner három házasság és hat gyerek után, 65 éves korában állt elő azzal, hogy ő voltaképpen fiatal kora óta nőnek érzi magát. Néhány plasztikai műtéttel és valóságshow-val később immár Caitlynként keresi a feltűnést – most is Ausztráliában forgat egy tévéműsort. A távollét azonban még mindig jobb, mint Cox ötlete. Ő a kaliforniai zászlóra utalva egy hatalmas élő medvével próbálta feldobni egyik kampányrendezvényét, aztán sérelmezte, hogy mindenki a macira figyelt. 

Az olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet elemezte az elmúlt 30 napot adatait.