nekrológ;Ráday Mihály;városvédők;

2021-07-24 17:00:00

Ráday lándzsája

Ha Ráday Mihály emlékét őrizni akarjuk, ne feledjük: akik a múltat nem becsülik, nem ismerik, azoknak a jövője sem lesz gazdag!

Budapesten, a várban a Szentháromság tér egyik sarkán trónoló Pallasz Athéné kezéből rendre eltűnt a lándzsa. Ráday Mihály ezt megelégelve javasolta, gyártsanak le tartalékba néhányat. Ez meg is történt, így egy időre, legalább szimbolikusan nem maradt védelem nélkül a város. Mindez több évtizeddel ezelőtt történt, amikor Ráday Mihály városvédő műsorával a hazai televízió egyik legismertebb, legkedveltebb operatőre, szerkesztője volt. Neki ugyan nem volt lándzsája, de volt kamerája, szeme, tudása, és mindenkiétől könnyen megkülönböztethető mély, szinte dörmögő hangja. Ezen a hangon szólt közönségéhez a kilencszázhetvenes évek végétől egészen 2010-ig, amikor is a köztelevízió döntnökei váratlanul megszüntették ezt a nagyon fontos és kedvelt műsort. Az Unokáink sem fogják látni... című műsorban Ráday megmutatta az ország pusztuló értékeit és megnevezte a vélhető felelősöket, de boldogan számolt be arról, ha egy jó példát talált. A műsor hatására a civil lakosság szervezkedni kezdett. Sorra alakultak a város- és faluvédő egyesületek. A budapesti egyesület hosszas huzavona után 1983 tavaszán alakult. Én magam ennek a szervezetnek lehettem 25 éven át ügyvezetője, képviselője. Ez idő alatt, meg utána is, közelről láthattam azt az erőfeszítést, amit Mihály nap mint nap folytatott az épített környezet védelme érdekében.

A bázist ehhez a munkához elsősorban a budapesti egyesület nagyszámú, elkötelezett tagsága biztosította, de remek kapcsolat fűzte a vidéki szervezetekhez is, hiszen 1986-ban a több száz város-, vagy faluvédő egyesület szövetségbe tömörült. Így a szervezetek között kialakult a rendszeres párbeszéd, az évenkénti találkozó. A találkozóknak helyet adó települések vezetői ünnepként fogták fel városaikban a 2-3 napot ott töltő szervezetek képviselőinek jelenlétét. Boldogan mutatták meg városukat, beszélték el problémáikat is. Ezekről az eseményekről a helyi- és az országos közszolgálati televízió rendre beszámolt.

Mihály fontosnak tartotta a fiatalok részvételét a mozgalomban, ezért a szövetség, melynek természetesen elnöke volt, évenként városvédő tábort szervezett az ifjúság számára, továbbá pályázatot is hirdetett az épített környezet védelme, megóvása, fejlesztése témakörben. A pályázati eredményhirdetés mindig a Budapesti Történeti Múzeumban volt. A résztvevő fiatalok remekül érezték magukat a fővárosban, sokat tanultak Ráday Mihálytól.

Ráday Mihály július 16-án 79 éves korában meghalt.

Ha emlékét őrizni akarjuk, ne feledjük: akik a múltat nem becsülik, nem ismerik, azoknak a jövője sem lesz gazdag! Az épített környezet védelme, csakúgy, mint természeti értékeink védelme: közügy! Feladatunk, hogy vegyünk részt minél nagyobb számban közös ügyeink intézésében!