Nagy-Britannia;Boris Johnson;koronavírus;Kontakt;

2021-07-24 09:30:00

"Pingdémia" sújtja Angliát

Ha a kormány legbefolyásosabb tagjai nem mentesültek is az önelszigetelés alól, az élelmiszerellátás dolgozói figyelmen kívül hagyhatják a kontaktkereső rendszer riasztását.

Az éjszakai mulatók és a le nem mondott színházi esték közönségén kívül kevesen vették észre a héten Angliában, hogy eljött a szabadság pillanata, a megszorítások alóli felmentés ideje. Sokan továbbra is ragaszkodnak a maszk viseléséhez ott is, ahol ez nincs előírva és amennyire lehetséges a közösségi közlekedésben is igyekeznek elkülönülni az egykori szociális távolságtartási szabályoknak megfelelően. Ha az elmúlt napokban az Egyesült Királyságban április óta először következett is be csökkenés a napi új megbetegedések számában, – 50 ezerről 40 ezer alá – nőtt a kórházi ellátásra szorulók aránya. Jelenleg majdnem ötezren foglalnak el betegágyat, azaz a válságnak messze nincs vége. Sőt, szakértők az új esetek számának exponenciális növekedésére, a lélektani jelentőségű napi 100 ezer elérésére számítanak a jövő hét végére, amikorra begyűrűzik az e hét eleji enyhítések hatása. A teljes lakosság 54,6 százaléka kapta meg mindkét, 68,3 százalék az első oltását. A vakcináció ütemének lassulásával az immunizációs programjára oly büszke szigetország az átoltottsági lista hatodik helyére csúszott vissza, Kanada mögé szorulva, egyben elmaradva a válság kezdetén oly gyakran emlegetett nyájimmunitáshoz szükséges aránytól.

A pandémia okozta közvetett problémák a héten új angol szót szültek, a "pingdémiát". Egyre komolyabb ellátási nehézségekhez vezet, hogy a kontaktkövetési rendszer 618 ezer személy okostelefonján jelzett be Angliában és Walesben és küldte tulajdonosaikat tíznapos önelszigetelésbe. A munka frontjáról eltávolítottak, illetve szobafogságra ítéltek száma azonban összesen 1,4 milliót tett ki, beleértve a pozitív teszteredménnyel rendelkezőket és a külföldi utazásról hazatérteket. A lakosság alighanem kevésbé bánja, hogy Boris Johnson kormányfő, Rishi Sunak pénzügy- és Sajid Javid egészségügyi miniszter után csütörtöktől Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére is belső száműzetésbe kényszerült. Ami jobban izgatja, az a szupermarketek polcain tátongó üresség, felidézve a járvány kezdete, múlt év március vége, április eleje emlékét. Az élelmiszerhiány elkerülése érdekében a kormány úgy döntött, az ellátás biztosításához elkerülhetetlen munkaerő (gépkocsivezetők, polcfeltöltők), azaz mintegy tízezren mentesülnek a karantén alól, ha naponta produkálnak negatív gyorstesztet, duplán be vannak oltva és munkavégzésük folytatására megkapták az engedélyt. Egyelőre csak a szupermarketekhez fűződő szektor élvezi a könnyítést, de a kormány elbírálására váró listán tizenhat kulcsfontosságú ágazat szerepel, így a rendőrség, a tűzoltóság, az egészségbiztosító, a közösségi közlekedés, a határőrség és az energiaszolgáltatás dolgozói.

Van egy a tisztességes britekre kevésbé jellemző módszer is a kontaktkeresők félrevezetésére. Bár hivatalos adatok nem állnak rendelkezésre, egy YouGov-felmérés szerint a megkérdezettek több mint harmada vallotta be: kitörölte az NHS applikációját, további 40 százalék soha nem töltötte le, azaz alig több mint 22 százalék használja rendeltetésszerűen. Az appot tavaly szeptemberi bevezetése óta 26,8 milliószor töltötték le.

Furcsa időzítéssel éppen az állami iskolák utolsó tanítási napján, amikor egymillió diák volt vesztegzárban, került nyilvánosságra az Oxfordi Egyetem által elvégzett kutatás eredménye. A tudósok arra jutottak, felesleges volt a „normális” oktatás több hónapos megszakítása és sokszázezer tanuló önelszigetelésbe küldése az osztálytársak megbetegedése miatt. A felmérés hihetetlen kimenetele szerint a veszélyeztetettnek minősített és "hazazavart" diákok 98,4 százaléka nem lett covidos. Tanárok, szülők és diákok most hat hétig füstölöghetnek immár a második tanév szinte behozhatatlan megzavarása miatt.

Másrészről hiába hirdetett meg az oktatási tárca az év elején nagy egy 200 millió fontos alapot, melyből a középiskolák a nyári szünetben programokat tudnának szervezni, a valóságban egyelőre ennek csak egy töredékéhez, 3 millió fonthoz lehet hozzáférni a tanulásban visszamaradt gyerekek megsegítése érdekében. A The Telegraph információi szerint csak minden ötödik iskola kész nyári felzárkóztató aktivitások megszervezésére, mert a megkérdezett több mint ezer iskolaigazgató 88 százaléka úgy vélte, a tanári karnak is szüksége van a gondtalan nyári vakációra.